СЛОВАЧКА ВО ПРОТЕСТИ – ДА СЕ ИСТЕРААТ АМЕРИКАНЦИТЕ И ДА СЕ ЗАТВОРАТ БАЗИТЕ

Словачката претседателка Зузана Чапутова, заедно со лидерот на владејачката коалиција Игор Матовиќ и министерот за одбрана Јарослав Нада, претходно ветија дека доколку некогаш се постигне договор со вооружените сили на САД, тогаш во земјата мора да се одржи референдум, а дури по референдум може парламентот да го ратификува договорот .

Меѓутоа, властите во Словачка го погазија зборот и и дозволија на американската армија да користи воени аеродроми со загарантиран целосен имунитет за војниците.

Тоа значи дека американските вооружени сили можат да донесат секаков вид оружје на територијата на Словачка, вклучително и нуклеарно оружје, без верификација од словачката полиција и армија. Исто така, припадниците на американската армија се ослободуваат од сите криминални и материјални одговорности.

Проамериканскиот ТВ канал „Маркиз“ наведе дека дури 66 отсто од Словаците се против такви договори со вооружените сили на други земји.

Почнуваат преговорите меѓу Москва и Киев – двете делегации се сретнаа во Белорусија

Во Белорусија започнаа преговорите меѓу руската и украинската делегација.

Средбата на двете делегации се одржува во близина на реката Припјат на украинско-белоруската граница.

Според агенцијата UNIAN, во украинската делегација се лидерот на партијата Слуга на народот Давид Арахамија, министерот за одбрана Алексеј Резников, советникот на шефот на кабинетот на претседателот Михаил Подољак, шефот на украинската делегација во Трилатералната контакт група Андреј Костин. , пратеникот Рустем Умеров и заменик-министерот за надворешни работи Николај Точицки.

Се нагласува дека клучна тема на преговорите ќе биде итен прекин на огнот и повлекување на руските војници од територијата на Украина.

Слушнете го овој наежувачки звук на моторот од ловецот Су-57 кој ги фасцинира америчките аналитичари

Тајната на тој специфичен звук лежи во моторот НПО „Сатурн“ АЛ-41Ф1, или како уште се вика мотор од прва етапа. Специјално дизајниран за повеќе наменските ловци Су-57 е развиен нов мотор, кој во стручната јавност се означува со „Изделие 30“.

Су-57 е руски повеќенаменски борбен авион од петта генерација, кои го развија воздухопловните инжењери на ОКБ Сухој. Тој е наменет за извршување на широк спектар на задачи кои можат да се постават пред една воздухопловна борбена платформа, како што е остварување на апсолутна воздушна превласти над територијата на која се изведуваат активни борбени дејства, уништување на најразлични земјени цели и површински бродови кои се појачани со современи противвоздушни борбени средства, операции извидување и надзор на воздушниот простор на големи далечини, уништување на командни инфраструктури на непријателот и така натаму.

Видео: Минобороны России

Извор текста: https://rs.rbth.com/science/93771-ame…

Теоријата за „лабораториско протекување“ на Коронавирусот смени статус од смешна до можеби кога Бајден нареди нова истрага

Како и во времето на Трамп како претседател за теоријата за „лабораториско протекување“ доведе до ненадејна наредба на претседателот Бајден за истражување на потеклото на коронавирусите.

Бајден ги замоли разузнавачките агенции да ги анализираат претходно неиспитаните информации за лабораторијата во Вухан што може да доведе до зајакнување на сомнежите на некои поранешни функционери на Трамп.

Во пролетта 2020 година, додека коронавирусот се распрснуваше низ градовите во САД и беше на пат да однесе повеќе од 592 000 американски животи, група високи службеници за национална безбедност на САД внимателно ја погледнаа лабораторијата во Вухан, Кина.

Институтот за вирусологија во Вухан беше добро познат во научната заедница по истражувањето на коронавирусите за одбрана од епидемии како епидемијата САРС, која за прв пат беше идентификувана во Кина во 2002 година. Но, на некои од официјалните лица, од кои некои работеа во Стејт департментот и Белата куќа, локацијата на лабораторијата која е во истиот град каде што започна пандемијата на коронавирусите, беше вознемирувачка случајност.

Во текот на пандемијата, службениците ги здружија силите, барајќи информации што би можеле да покажат дали пандемијата е предизвикана од несовесно или невешто истражување во лабораторијата, велат во интервјуа неколку од поранешните поранешни службеници и други свесни за нивната работа. Нивното пребарување беше делумно спроведено од група на Стејт Департментот под секретарот Мајк Помпео, кој првично ја испита усогласеноста на Кина со меѓународните договори за оружје, а потоа го сврте вниманието кон лабораторијата и доказите за сомневање за кинеската воена активност таму.

Низ поголемиот дел од пандемијата, хипотезата за „лабораториско протекување“ беше исмејувана од научниците како неоснована теорија на заговор, поттикната од претседателот Доналд Трамп во обид да оттргне вниманието од пандемискиот одговор на неговата администрација.

Далеку од отфрлање на теоријата за лабораториско течење, сепак, претседателот Бајден им рече на своите шпиони да видат дали претставниците на претходната администрација, чија работа некои свои скептични соработници ја нарекоа тенденциозно и претерано, можеби биле во право да ја доведуваат во прашање лабораторијата и да спроведат темелна истрага.

Неодамна на Белата куќа и беше соопштено дека останува да се испита голема количина на информации што може да го расветлат прашањето, според висок службеник на администрацијата, кој, како и другите, зборуваше под услов на анонимност за да разговара за внатрешните разговори.

Бајден ги зачуди експертите за безбедност и здравје во средата кога објави дека барем еден „елемент“ од разузнавачката заедница „повеќе се наклонува кон“ лабораториска несреќа како извор на епидемијата, наспроти природниот трансфер на вирусот од животно на човек.

Интересен е тоа што, едно од официјалните лица од ерата на Трамп, вклучено во ловот на потеклото на ковид-19, рече за изјавите на Бајден и наредбата на претседателот дека разузнавачките агенции ги удвојуваат своите напори да соберат и анализираат информации што би можеле да не приближат до конечен заклучок за потеклото на пандемијата. Тие треба да дадат извештај во рок од 90 дена.

Претставници на националната безбедност во администрацијата на Трамп пребаруваа класифицирани податоци за разузнавање, научни трудови, па дури и натписи на популарни списанија, обидувајќи се да утврдат дали хипотезата за лабораториско протекување има вода. Тие не пронајдоа „пиштол за бушење“, но почувствуваа дека информациите што ги собрале бараа повнимателна контрола, велат неколку лица кои биле вклучени во напорите.

Локацијата на лабораторијата во Вухан е во истиот град како и избувнувањето на пандемијата за многумина беше првата точка на сомневање. Но, поалармантен беше одговорот на кинеската влада за епидемијата.

Кинеските власти изгледаа повеќе заинтересирани да ги блокираат истрагите отколку да им помагаат, рекоа поранешните власти. Тие се посветија да ги замолчат лекарите и новинарите да известуваат за ширењето на вирусот, кој се појави прво кај болничките пациенти во Вухан во декември 2019 година.

Низ целиот свет, безбедносните и здравствените власти започнаа да шпекулираат за изворот на вирусот непосредно по неговото појавување, рече еден поранешен официјален претставник, додавајќи дека постои огромна фрустрација што кинеската влада не е поискрена со информации и не дозволи веднаш меѓународни истражители во земјата.

Доказите дека вирусот може да произлезе од лабораторијата во Вухан беа суштински, нагласија поранешните службеници. Нивната стандардна претпоставка, додаде една претпоставка, што ја споделија и повеќето научници, е дека пандемијата започнала во природата.

Но, додека ги читаа објавените извештаи за видовите истражувања што ги спроведуваше лабораторијата, нивните загрижености се зголемија. Некои експерименти се појавија дизајнирани да ги направат вирусите поинфективни и потенцијално смртоносни за луѓето. Ваквите експерименти често се спроведуваат за да се развијат поефикасни вакцини и третмани.

Институтот беше под радар на некои службеници за здравство и национална безбедност, рекоа двајца поранешни високи функционери, бидејќи имаше прашања во врска со неговите безбедносни стандарди и некои од неговите истражувања. Овие службеници изразија фрустрација дека нема подобро финансирање во разузнавачката заедница за да соберат повеќе информации за активностите на лабораторијата.

Американските власти сметаа дека експертите треба да ја разгледаат можноста лабораторијата да се занимава со ризично истражување што може да предизвика епидемија.

Трамп се согласи, во април 2020 година, тој прво јавно ја покрена идејата дека вирусот може да протече од лабораторија. Во исто време, Трамп ја засили својата анти-кинеска реторика, повикувајќи се на коронавирусот како „кинески вирус“. Следуваше пораст на антиазиските злосторства од омраза.

Трамп не понуди докази за поддршка на лабораториската теорија. Неговиот трговски советник, Питер Наваро, долгогодишен кинески јастреб, ја обвини кинеската влада за инженерство на вирусот, не нудејќи никаков веродостоен доказ за да го поддржи ваквото дрско тврдење.

За некои од службените лица кои беа приватно сомнителни во лабораторијата во Вухан, коментарите на Трамп и Наваро го претворија сценариото за истекување на лабораторијата во теорија на заговор. Стана скоро невозможно да се создаде интерес кај здравствените експерти во хипотезата дека Трамп се претворил во политичко оружје, велат тие.

Но, во есента 2020 година, интензитетот повторно се крена. Американската разузнавачка заедница доби информации дека тројца работници во лабораторијата во Вухан се разболеле во ноември 2019 година со симптоми слични на ковид, кои ги испратиле во болница. Нивните симптоми беа слични на сезонски болести, вклучително и грип, но тие ќе се разболеа еден месец пред да се потврдат првичните случаи на болеста во Вухан.

Официјалните лица дојдоа до информации дека кинеската војска со години спроведувала експерименти во лабораторијата. Тоа исто така го обнови фокусот на теоријата за лабараториското протекување.

 Информациите за болните работници беа навистина фрапантни, рече Дејвид Фејт, кој во тоа време беше заменик помошник државен секретар за источноазиски и пацифички работи.

Едноставно знаејќи дека имало тајни воени врски со лабораторијата, не мора да ти кажува од каде потекнува ковидот. Но, ако сте имале кластер на болести и тие навистина биле леви, тоа би можело да биде вашиот пациент нула , рече Фејт, сега дополнителен соработник во Центарот за нова американска безбедност.

Новите информации „започнаа многу поголеми напори за испитување на податоците“ за потеклото, рече Дејвид Ашер, кој во тоа време беше виш советник во Бирото за контрола, верификација и усогласеност на Стејт департментот и работеше на истраги за усогласеност на Кина со меѓународни договори и нејзината програма за нуклеарно оружје. Кога завршила таа работа, Ашер, сега постар соработник во Институтот Хадсон, станал водач на работната група на Помпео, која го истражувала потеклото на ковид-19, за која секретарот исто така верувал дека можеби произлегла од лабораторијата.

Во опаѓачките денови на администрацијата на Трамп, официјалните лица вложија обид да ги декласифицираат информациите, вклучително и некои за болните лабораториски работници. На 15 јануари, Стејт департментот објави „лист со факти“ – проверен од повеќе агенции, вклучително и во разузнавачката заедница – според кој вирусот може да се прошири природно или да доаѓа од лабораторија.

Во него беа опишани три категории активности кои укажуваа на последното сценарио: извештајот за болни работници; историјата на лабараторијата за истражување на коронавирусите кај лилјаците; и наоди дека лабораторијата тајно се занимавала „со класифицирани истражувања, вклучително и лабораториски експерименти со животни, во име на кинеската војска од најмалку 2017 година“.

Листот со факти, иако е краток, стои како најсеопфатен јавен документ до сега за тоа што знае владата на САД за можно протекување на лабораторија.

Еден од поранешните службеници истакна дека доказите не се променети суштински, но има многу неодговорени прашања.

Постојат многу совпаѓања и околности и прашањето е, кога премногу случајности се премногу? рече друг поранешен функционер. Едната страна на книгата расте, а другата не.

 Додека повеќе научници рекоа дека теоријата на лабораториско протекување е достојна за понатамошна истрага, многумина предупредуваат да не ја прифаќаат премногу ентузијастички.

„Единствената причина што оваа сторија има нозе е што медиумите избраа да ги облекуваат старите шпекулации како нови информации и да тврдат дека се докази. Не е тоа е шпекулативно и сите хипотези за потекло остануваат можни “, рече Ангела Расмусен, вирусолог од Организацијата за вакцини и инфективни болести на Универзитетот во Саскачеван.

Навистина, беа потребни години за да се открие изворот на епидемијата САРС.

Фокусот од 90 дена на доаѓање до дефинитивен одговор звучи добро во Д.Ц. разговор “, но тешко дека ќе дојде до дефинитивен одговор, рече Крис Мекинс, поранешен службеник за здравствени и човечки услуги, кој сега е аналитичар во Рејмонд Џејмс, фирма за финансиски услуги. Освен ако немаме дефинитивни разузнавачки информации што САД одбиваат да ги објават досега за да ги заштитат изворите и методите, не сум сигурен што ќе се смени во следните 90 дена за да се предомислат.