На дното на Охридското Езеро поставена подводна елка во знак на поддршка на лицата со ретки болести

На еден редок и навистина уникатен начин, нуркачите на Клубот за подводни активности „Охрид“ ги упатија своите новогодишни честитки до децата со ретки болести, за кои накитија и им ја посветија нивната ретка подводна новогодишна елка.

Упатија најубави желби за во новата 2022 година, сите заедно да влеземе со надеж за подобри денови.

– За оваа категорија на дечиња потребна е поголема достапност на терапијата, која значи живот за нив, но и одобрување на и нови терапии, порачаа нуркачите.

Телата на настраданите во трагедијата се извлекуваат од автобусот

Телата на 46 жртви кои изгореа во тешката сообраќајка во Бугарија се извлекуваат од автобусот на „Беса транс“. Екипа на телевизија Телма е на терен и објави видео од местото на несреќата каде тимови од судска медицина ги вадат делата врз кои потоа ќе се врши идентификација.

Несреќата се случила на автопатот „Струма” на 37 километри оддалеченост од Софија.

Списокот на патници од автобусот е испратен за Скопје и е започнат процесот на идентификација на жртвите во автобуската несреќа што се случи ноќеска на автопатот „Струма” во Бугарија, изјави директорот на бугарската Национална истражна служба Борислав Сарафов, на заедничката прес-конференција со јавниот обвинител на Македонија, Љубомир Јовески.

„Одржавме заеднички работен состанок за разјаснување на сите линии на меѓународната правна соработка – добивање на сите потребни документи од македонска страна и добивање биолошки материјал за идентификација на жртвите”, рече Сарафов.

Според него, сите потребни документи обвинителството ќе ги испрати до институциите во Скопје.

Јавниот обвинител Јовески, изрази сочувство до роднините на загинатите и се заблагодари на колегите од бугарското обвинителство за заедничката работа.

„Се работи за голема таргедија. Загинаа 12 деца. Заедно со колегите од Бугарија се договоривме за натамошната работа, разјаснување на поединостите во трагедијата”, рече Јовески.

Шефицата на Основното јавно обвинителство за гоење организиран криминал и корупција (ОЈО ГОК) Вилма Рускоска, објасни дека компанијата „Беса транс” функционира 20 години и досега немала сообраќајни незгоди, но дека мора да се провери соодветната документација за техничката состојба на автобусите. Според првичните информации, автобусот бил нов, и во функција е само три години.

Во моментов, според обвинителите, нема да се води дополнителна предистражна постапка кај нас и таа само ќе биде на територијата на Бугарија.

Погледнете како гореше автобусот на автопатот Штип-Миладиновци

Изгоре автобус на автопатот Штип- Миладиновци кај светиниколското село Крушице.

Во автобусот немало патници, возачот на автобусот сам бил во него, кога почнал пожарот, тој се обидел да го изгасне со противпожарен апарат.

Но, огнените јазици били силни и го зафатиле целосно.

Сагата заврши, еве што се случува во овие моменти во Сити Мол

Пожар во една сендвичара и дојава за бомба се денешните причини за евакуација на вработените и купувачите во скопскиот трговски центар „Сити мол“.

МВР потврди дека денеска било пријавено во 12 часот дека добиле повик за дојава за поставена бомба во трговскиот центар.

-Екипи на МВР од Единицата за антитероризам се излезени на терен. Во тек е проверка на пријавата, информираат од МВР за КУРИР.

КУРИР од полициски извори на терен дозна дека избило и пожар во една од сендвичарите на вториот кат во трговскиот центар.

КУРИР инаку по евакуацијата на вработените и купувачите се упати кон трговскиот центар каде дел од атмосферата ја пренесе во живо.

Во овие моменти пристап во молот имаат само вработените лица кои влегоа во придружба на полицијата, додека булеварот „Партизанска“ и „Илинденска“ каде се врти за трговскиот центар се уште се затворени за автомобили и автобуси.