Трипуновски: Со буџетот за 2023 не се решава проблемот со откупот, народот плаќа храна поскапа и за 50%, а родот на земјоделците скапува на нивите

6 години СДС во земјоделството, 6 години пропаст и разочарани земјоделци. Сега повеќе од било кога порано од државата си заминуваат земјоделците.

Државната земја наместо на вистинските земјоделци ја дадоа на блиски луѓе  кои истата не ја работат, а користат субвенции.

Овчеполието, Пелагонија и другите земјоделски региони се со празни ниви. Тие ниви се дадени во посед на луѓе блиски до власта и не се обработуваат.

6 години нема поголемо производство, и тоа што ќе се произведе нема каде да се продаде.

Во Македонија на нивите скапува храна. И внимавајте, скапува храна кога храната во светот поскапе и до 50%. Кај кого е вината? Кај земјоделците сигурно не е.

Во буџетот за 2023, како гломазен нема предвидено ниту средства, ниту има стратегија како ќе се реши проблемот со пласманот на земјоделските производи.

Доколку власта е неспособна да организира продажба надвор од државата, тогаш може да обезбеди откуп од нивите и барем во рамки на Република Македонија народот да плаќа поевтин зеленчук и овошје.

Сега како што е народот плаќа скапа храна. Произведеното од земјоделците скапува на нива, а на пазарите и маркетите има скапа увозна храна, овошје и зеленчук.

Почитувани,

Буџетот за земјоделие за 2023 година, со која власта денес се фали ќе заврши во џебот на луѓето околу Николовски, Ковачевски и Ахмети, но не и кај вистинските земјоделците.

Нема пари за исплата на заостанатите субвенции, нема пари за инвестиции во земјоделството, нема пари за инвестиции во водостопанството, ниту за исплата  на штетите од временските непогоди во изминативе неколку години.

Земјоделците од Стајковци, од Ресен, од Тиквешијата од цела Македонија и по 5 години чекаат субвенции и надомест на штети на своите посеви и насади.

Ќе чека и Екрем од Арачиново, ќе чека и Трајче од Струмица, затоа што Љупчо Николовски и Димитар Ковачевски заедно заедно со Али Ахмети имаат други приоритети, но не и решавање на реалните проблеми.

Стоилковски: Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС

Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС.

Димитар Ковачевски јавно призна дека имал средби со Данела Арсовска. А тоа се гледа и по кадровските политики на градоначалничката на Скопје, која за свои први соработници назначува луѓе од СДС.

Имено Александар Стојковски, директорот на ЈСП поставен од Данела Арсовска е кадар на СДС. Ова е фотографија од која се гледа Стојковски на партиските состаноци во централниот штаб на СДС.

Заедничкиот интерес на таквата коалиција се тендерите и договорите во 4 очи.

Зошто ЈСП троши повеќе нафта од тоа што трошеше со повеќе автобуси од пред 8 години?

Зошто фирмата на владиниот пратеник е победничката на милионскиот тендер за набавка на нафта за ЈСП?

Одговорите ги крие коалицијата Арсовска – Ковачевски, кои што се одговорни за хаосот.

Данела Арсовска молчи и за долгот на Клинички центар кон ЈП Водовод и канализација. Зошто молчи, ако не се во тајна коалиција?

Град Скопје му должи на ЈП Улици и патишта.

Данела Арсовска го заглавила градот во долгови, неподмирени обврски и во проблеми.

Еден од таквите проблеми е и застојот во јавниот превоз.

Додека делат тендери, Арсовска и Ковачевски ги ставија приватните превозници на милост и немилост, а скопјани со нарушен јавен превоз.

Скопје е блокирано, а скопјани заглавени во сообраќаен хаос, и тоа е вина само на СДС и на Данела Арсовска.

Очигледно е зошто ВМРО-ДПМНЕ ја повлече својата поддршка за Арсовска. Никогаш нема да поддржиме некој кој тргнува во коалиција со криминалци за правење на матни зделки.

Петкова: Се уште нема разрешница за скандалот со 10 месечното бебе во Гевгелија, Тренчeвска да ја разреши директорката Стефановска и да си поднесе оставка

Скандалот со 10 месечното бебе во градинката во Гевгелија, кое се здоби со тешки повреди и гребаници, за време на дневниот престој во градинката, не добива соодветна разрешница.
Но затоа власта е силна на зборови, па упатува обиди за замолчување на јавноста, со опомена пред тужба.
Политичката одговорност со СДСМ на власт, стана мисловна именка, а нивните претставници немаат никакво чувство за морална одговорност.
Имено, директорката во чиј мандат се случуваат неколку скандалозни инциденти, не чувствува вина за настаните. Напротив, обвинува за навреда и клевета и се заканува со тужби.
Па затоа, јавно ја прашуваме директорката Елизабета Стефановска:
Прво, што презеде за да се надминат последиците од скандалот со 10 месечното бебе, и второ, дали се вистинити тврдењата дека, пред одреден период, истите одговорни негувателки, кога таа е директорка, заборавиле заклучено дете во тоалетот.

Воедно, сведоци сме дека извештајот кој го изнесе Министерството за труд и социјална политика на чело со Тренчевска е пристрасен и заштитнички кон сторителите на ова дело.

Изговорот дека станувало збор за “детска игра” меѓу 10 месечно бебе со негови врсници е крајно навредувачки, пред се кон родителите на детето, но и пред јавноста.
Наместо преземање на потребните чекори, институциите на чело со министерката Јована Тренчевска и директорката Елизабета Стефановска, се занимаваат со обид да го прикријат целиот случај, кој предизвика огромен револт кај семејството на детето, но исто така предизвика револт и кај нашите сограѓани.
Министерке Тренчевска, повторно јавно ве повикуваме да ја разрешите директорката Стефановска и да побарате одговорност од сите вклучени во овој случај. 

Нерасчистувањето на претходните настани во изминатиот период во оваа институција, направија повторно да се случуваат нови немили настани.

Стоилковски: Тежок скандал – Криминалци избркале полицајци од полициска станица во Арачиново, Спасовски оставка веднаш

Оливер Спасовски, СДС и ДУИ се сериозна опасност за функционирањето на МВР и за безбедноста на граѓаните пред растечкиот криминал, насилството и самоволието.

Криминалци бркаат полицајци. Упаѓаат вооружени во полицијата во Арачиново и полицајците бегаат, биле ИЗБРКАНИ од полициско одделение. Нема друг таков случај во светот. И Спасовски и МВР повторно се обидува да забошотат и премолчат случајот.

Ова е тежок скандал, за којшто нема оправдување, ниту криењето помага. Вооружени лица блиски до власта, влегле со закани во полициско одделение во Арачиново, а четворица полицајци добиле наредба од претпоставен да се повлечат од полициски пункт, и од Арачиново да се повлечат во Гази Баба, само затоа што е направена контрола, сопреле возило, без валидни документи.

Вчера медиумите објавија за случувањето пред два дена, а МВР се уште молчи. Повторувам, само затоа што било сопрено лице со возило без валидни документи, вооружена група блиска до власта, еден полицаец и еден познат на полицијата, влегуваат во полициско одделение и полицајците морале, добиле наредба од претпоставен да се повлечат од Арачиново до Гази Баба!

Почитувани криминалот и бандитизмот земаа се поголем замав токму заради самоволието и инволвираноста на Спасовски, СДС и ДУИ во нивното покривање на штета на полицијата, но и на општата безбедност и јавен ред и мир.

Бандитизмот и дрскоста заради неказнивоста одат до таму што човекот којшто според медиумот ја предводел вооружената група во полициското одделение во Арачиново, директно упатува закани до редакцијата којашто ја објави веста.

Почитувани, ако некој се чувствува моќен за неказнето вооружен да влетува во полициски објект и да брка и да се заканува врз полициски службеници коишто се повлекуваат, кој може да ја гарантира безбедноста на медиумите или на граѓаните после ова било каде?

Оттука, ги повикуваме професионалците во МВР да преземат мерки во насока на заштита на јавниот ред и мир, во насока на заштита на медиумите, но и за ставање крај на политичките злоупотреби на полицијата, вистински да застанат во функција на обезбедување на јавен ред и мир и справување со енормно нараснатиот криминал и да го расчистат случајот.

Оливер Спасовски мора да замине од МВР, затоа што по 7 негови години, криминалот цвета, полицајците се цел на потсмев, а полицијата е логистика на белосветската мафија.

Оливер Спасовски е најголемата закана по функционирањето на МВР и справувањето со криминалот, насилството и корупцијата.

Оттука, ги повикувам и новинарските и медиумските здруженнија да се охрабрат и да реагираат во заштита на новинарите и медиумите коишто ја пренесоа информацијата за Арачиново. Во моментов ништо не е поважно од ставање крај на бандитизмот, а додека Оливер Спасовски е на чело на МВР тоа е невозможно.

Попов: Ќе ја искористиме оваа прилика да ја претставиме македонската вистина пред нашите меѓународни студентски партнери

Како УМС на ВМРО-ДПМНЕ од прво до четврти овој месец сме домаќини на Генералното собрание на Европски демократски студенти, тоа е официјална студентска организација на европската народна партија. Со одржување на овој настан токму во Скопје се праќа уште еден чин на валоризација на нашиот труд од страна на нашите меѓународни партнери. Во наредните неколку денови овде во Скопје ќе бидат присутни околу 46 претставници од над 20  политички партии наши сестрински политички партии ширум Европа.

Во наредните денови ние оваа прилика ќе ја искористиме да ја претставуваме македонската вистина пред нашите меѓународни студентски партнери, да зборуваме за лошиот студентски стандард, да ги претставиме сите оние проблеми кои ги имаат студентите во Република Македонија, да ги споделуваме искуствата кои тие ги имаат во Европската унија се со цел да дојдеме до убави решенија за младите луѓе овде во Македонија.

Благодарам за присутноста на вашиот медиум за овој настан. Ве повикувам да го проследите нашиот настан и во наредните неколку денови ќе зборуваме буквално за сите теми кои ги интересираат младите луѓе, ќе учиме и ќе ги даваме нашите примери.

Митева: Цените на основните намирници се зголемени двојно, плата од 20.000 денари денес, е како плата од 10.000 денари лани

Цените на основните намирници се зголемени двојно, плата од 20.000 денари денес, е како плата од 10.000 денари лани.

Ова не е само политичка констатација, ова го кажуваат цените на рафтовите. И за ова не се виновни само некои трговци како што тоа сакаат да го прикажат Ковачевски и Битиќи, туку и самите тие, кои се 5 години на власт.

Пред една година литро масло се купуваше по цена од 60 денари, сега истото тоа масло од ист произведувач чини над 160 денари.

Килограм шеќер пред една година чинеше 35 денари, сега чини над 60 денари, ист е и случајот со брашното и млекото.

Еден леб пред една година чинеше 20-тина денари, сега истиот се продава и до 60 денари.

Почитувани,


Ова се цените на основните животни намирници и буквално сите бележат 100% зголемување.

Ова е реалната инфлација, која е речеси 100%. Основните намирници кои се неопходни за прехранување на едно семејство се со двојно повисоки цени сега, за разлика од пред една година.

И зошто е виновна власта? Затоа што Македонија во 2016 година имала доволно произведено пченица за задоволување на домашните потреби, а сега нема, и увезува над 60.000 тони годишно. Тоа влијае на цената на брашното, лебот и белите пецива.

Како што има пад во производството на пченица, така има и пад на произведената сточна храна, што пак влијае на поскап увоз и по неконкретно домашно сточарство, тоа е поскапо млеко, месо и јајца.

Лошиот однос на СДСМ кон домашното производство допринесе народот да не може да се прехрани.

Одговорноста за ова е директно на конто на СДСМ. Ја осиромашија државата и народот. Премногу е, затоа протест за промени и предвремени парламентарни избори.

Попов: Како млади советници дадовме предлог до Советот на град Скопје да донесе одлука за дискотеките во Градски парк да може да работат оваа година, повикуваме на поддршка

Денес на редовната седница на Советот на Град Скопје како млади советници со советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за „Обнова на Македонија“ поднесовме предлог одлука за давање на овластувања за управување на објекти, односно за нејзина измена и овозможување на дискотеките кои се сега лоцирани во Градскиот парк, да можат да работат и истите да бидат место за забава на младите во градот и неговите посетители.


После две пандемиски години редно време е да го вратиме сјајот на ноќниот и на социјалниот живот во Скопје.

Ги повикувам сите млади советници од другите коалиции и партии да го поддржат овој предлог, и да го направиме ова лето подобро за сите нас.

Мицевски: СДСМ го оправда однесувањето на Џафери, тие денеска го оправдаа мобингот кој тој го вршеше врз администрацијата

Од денес, етичкиот кодекс не постои.денес СДСМ го оправда однесувањето на Џафери и односот кон администрацијата кој што го слушна целата македонска јавност.

Ова што денес го доживеа администрацијата и на денот кога се случи, тоа што се направи со заклучувањето на пратениците е нешто што се случува во секоја институција во целата држава, секој ден.


Омаловажувањата, понижувањата, мобингот, непочитувањето е нешто што на дневна основа го доживуваат сите граѓани на државата, без разлика на верска, етничка или било која припадност.


Вака функционира двоецот, СДСМ и ДУИ. Вака функционира во целата држава. Вака е со се во државата. Секогаш кога треба да понесат одговорност бегаат од истата.
Одговорност ќе има. Ќе одговараат пред граѓаните на Република Македонија.


На 18 јуни е општонародниот протест и е почеток на крајот на оваа аздисана власт и на ова безредие во кое што живееме, а на коешто за жал бевте сведоци и вие денес.

Митева:Реалната инфлација е и до 100%, цените на основните намирници се дуплирани, а СДСМ се крие зад статистичка шминка

Власта на СДСМ и ДУИ лошата економска состојба се обидува да ја покрие со весела математика и статистичка шминка. Но и тоа не им помага.


Од статистика и статистички вратоломии гледаме дека стапката на инфлација изнесува само 10,5%, што само по себе е една од најголемите стапки на инфлација во Европа, а притоа власта не кажува дека основните животни продукти и потреби на граѓаните се поскапи и до 100%.

Преку статистика го смалуваат процентот на реалната инфлација вметнувајќи производи кои граѓаните еднаш во годината или никогаш не ги набавуваат и така ја манипулираат јавноста. Стапката на инфлација на државата како статистички податок се пресметува со земање во предвид на цените на сите производи и услуги од кои прехранбените продукти и намирници се само мал дел. Во оваа пресметка се вклучени и производи и услуги кои не се користат секојдневно и граѓаните  имаат помала потреба од нив и тие производи имаат незначителен раст на цената, што допринесува за навидум ниската стапка на инфлација. Но, всушност реалната инфлација се крие во покачувањето на цените на основните производи кои што граѓаните ги користат за живот, а тоа се горивата, струјата, општите прехранбени производи како леб, брашно, зејтин, млеко, месо итн. А тие се покачени и до 100%. Тоа се гледа по самиот факт што денес со 1000 денари не можат да се купат намирници кои до пред една година се купувале само за 500 денари. Или народски кажано струјата поскапела за 30%, а услугите за железнички транспорт по 1% и така се добива средна вредност од 10% поскапување.

За неколку месеци лебот е поскапен за 100%, горивата исто така се речиси двојно поскапи, шеќерот само од април до сега се зголемил за 57%, млекото во споредба со лани е поскапо за 15%, маслото за јадење само од почетокот на годината е поскапено за 70%, брашното за една година е поскапо за 55%, струјата за 30%. 

Почитувани граѓани,

Токму овие продукти и потреби  опфаќаат 75% од трошоците за едно семејство во нивната месечна потрошувачка кошница и тоа само покажува каков драстичен пад на стандардот се случува.

Власта и покрај ваквото енормно поскапување кое граѓаните го чувствуваат по својот буџет ги убедува  дека инфлацијата е само 10%. Ковачевски и СДСМ го прават животот на граѓаните се потежок. Затоа, премногу е, протест за промени и предвремени избори се решението за излез од кризите.

Ржаникоски: Во болницата во Прилеп не се набавува никаква ниту се сервисира старата опрема, за голем број снимања пациентите се праќаат во околните градови

Овој прес е свикан во врска  на немилиот да не речам срамен настан поврзан со обидот за  насилното преземање на апаратот за  коронарниот стрес тест од Службата за спортска медицина  за во интерното одделение каде работам  и  мое видување како општински советник.

1.     Споменато во изјавите  дека одлуката е донесена после повеќе стручни состаноци. За стручен состанок за овај проблем во Интерното  одделение не сум известен и не знам кога е одржан ниту за тоа кој ќе работи и за обемот на работа.  Сите информации ги добив од медиумите.

2.Коронарниот стрес тест функционираше до пред 10 години додека имаше желба и ентузијазам. Дознав дека сега се сака да врати оваа дијагностичка метода  во комбинација со спортска медицина. Причина немање на апарат. Моето мислење , апаратот во спортска медицина сигурно е стар околу  10 години и ако се планира  заживување на методата во некаков обем  во Интерното одделение  да се направи со нов апарат. Оптоварување и ракување со стар  апарат од персонал од две служби, еден ден интерно одделение , четири дена спортска медицина ќе значи можност  да се остане и без тој апарат и да ја затвориме и Службата за спортска медицина со последици за многу спортисти.  И наместо да се војува треба да се седне и да се разговара.

Околу дијагностиката во болницата, главни места за дијагностика:

1.Интерното одделение организациски со дежурства на секоја четврта  вечер доведено е да работи со минимум или без термини за дијагностика како гастроскопијата  и секако мал финансиски ефект пациентите се снаоѓаат како знаат и умеат. Не сум сигурен и за планираните четири термини за коронарен стрес тест месечно 

2.Рендген службата е оставена со двајца лекари и во време на одмори работи еден лекар исклучиво на итни случаи помогнат од лекари од Битола и Скопје само за дежурства. Можности за термини  за преглед нема, освен за итни случаи упатени само од специјалист. Матичните лекари не можат да закажат за дијагностика и се оставени само на основен лабораториски пакет и издавање на рецепти и различни приоритетни упати за работи кои самите можат да ги решат.

Последиците ќе следат со општа незаинтересираност на младите лекари за работа како матичен лекар и дефицит на матични лекари. Проблемот ќе трае и наредните години до враќање на испратените лекари на специјализација. Ако и на тие лекари  им се дозволи да заминат проблемот станува траен и непоправлив.

Околу техниката, компјутерската томографија и мамографот не се во функција и пациентите ги праќаме низ градовите каде има термини. Болничките пациенти со возила се носат за дијагностика во Битола. Договарањето го врши менаџерскиот тим.

Магнетната резонанца е ставена во функција само за снимања на глава, рбет и колено  и упати од невролог, ортопед и физијатар, а кој ги чита наодите не знам.

Ситуацијата  не е добра. Треба објективно да се претстави состојбата и да се бараат решенија  И ако не можеме  да набавуваме  нова или тешко ни оди сервисирањето  на  опремата  добро би било  градот да ја знае финансиска состојба на прилепската болница.

Божиновска до Спасовски: Бараме разрешување на командирот Вукановиќ, за 37% е зголемен бројот на кривични дела во Куманово, а до Советот нема доставено одговор за потфрлањата, ниту превентивен план

Во име на советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата во Советот на Општина Куманово од министерот за внатрешни работи Спасовски и началникот на СВР Величковиќ барам итно и неодложно разрешување на командирот Зорица Вукановиќ.

Не верувам дека постои друг командир кој што има повеќе причини за разрешување од кумановскиот. По неусвоена полугодишна информација за работа на полициската станица за 2021 година, пред неколку дена Советот не ја усвои ниту годишната информација за работата на полициската станица за 2021 година.

Како советници укажавме негодување односно укажавме забелешки и на формата, и на содржината, и на методологијата со кои што е направена самата информација. Поставивме повеќе од 200 прашања, повеќе од 200 забелешки, препораки, меѓутоа и аргументирано укажавме на недостатоци и недоследности во самата информација.

За жал, не добивме одговор на ниту едно прашање, на ниту една препорака или забелешка од страна на претставниците на полициската станица.

Командирот Зорица Вукановиќ веќе во неколку наврати, во низа покажува елементарно непочитување кон Советот, и кон граѓаните кој што го избрале тој Совет. Командирот покажува непрофесионален однос, прекршување на член 25 од Законот за полиција, со свои постапки, како непрезентирање на самиот извештај пред Советот и пред граѓаните, доцнење неколкумесечно со доставување на извештајот за 2021 година и  неодговарање на ниту едно прашање, неодговарање на ниту една забелешка од страна на советниците. Ненајавено отсуство на командирот од седницата на Советот, на која што треба да го презентира  извештајот, и на која што треба да одговара на прашањата. И тоа на двапати. И на крај пуштање на претставник од полициската станица, кој што дојде целосно неподготвен, не успеа да одговори на ниту едно прашање поставено од советниците.

Заради сето наведено, меѓутоа и заради оние фрапантни показатели кои што ги добиваме со анализа на податоците наведени во информацијата. За еден поразителен, за еден константен и актуелен тренд на зголемување на кривични дела од дури 37% во второто за сметка на првото полугодие. Зголемување на сите кривични дела и прекршоци во кои што има елементи на насилство, прикривање и непишување на податоци во информацијата за тешки кривични дела како убиството, до ден денеска не добивме одговор зошто потфрлање и на превентивен план. Меѓутоа и во сообраќајот бележат фрапантни податоци кои што покажуваат на несериозен пристап. Во сообраќајот се зголемени бројки на случени сообраќајни несреќи во првото полугодие 7.05%, а во второто дури 17.42% за сметка на првото полугодие.

Меѓутоа казнената политика во сообраќајот бележи зголемена бројка од 41%, која што бројка ставена во корелација со зголемената бројка на случени сообраќајни несреќи пак покажува дека  казнената политика е непродуктивна или била спроведена погрешно, на погрешни места и на погрешни чинители во сообраќајот.

И во извештајот на Хелсиншкиот комитет има сериозни забелешки за условите и за состојбата во која што се наоѓа објектот на полициската станица, а кој што беше пуштен свечено со помпи, со сечење на ленти од страна на министерот на 06.09.2021 година.

Заради сето кажано и заради секојдневните забелешки на нашите сограѓани кумановци, дека безбедноста на територијата на општина Куманово не е задоволителна од министерот Спасовски кој е од Куманово и од неговиот „најдобар“ началник на „најдоброто“ СВР во Македонија бараме итно разрешување на командирот на полициската станица Зорица Вукановиќ.

Куманово и кумановци заслужуваат стручни, образовани и професионални старешини и кадри во полициската станица од општа надлежност.

Коњановски: Битола во моментот e едно големо градилиште, се асфалтираат улици, се работи на спортски терени, противпожарна зграда, така и ќе продолжиме

Денес во посета на Битола е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, проф. Д-р Христијан Мицкоски. Повод на денешната посета е увид во работните активности кои ги спроведуваме во локалната самоуправа, тоа се дел од проектите кои се веќе завршени, ревитализации на улици и инфраструктурни проекти пред се, дел со она што го работиме во моментот и нашите предвидувања и планови до крајот на идната година. 

Се наоѓаме на потегот на влезот, новиот влез современ према Охрид за Битола со кој Битола ќе добие еден современ влез во градот од страната на Охрид. Се работи за потег од должина од 600 метри, улицата цела беше во три етапи изведувана, двете етапи ги работевме со доаѓање на оваа локална самоуправа. Ревитализиран е мостот на реката „Курделец“ со делот од коритото, потполна нова инфраструктура, ново осветление, партерно уредување на страните, така да од еден коловоз од 8 метри сега имаме коловоз од 11 метри, ако ги додадеме на тоа проширувањата фактички патеките од едната и од другата страна имаме 14 метри проширена улица, современ влез како што реков во Битола.

Останува потегот мостот на Довлеџик, тоа е во вредност од 50 милиони денари, инвестиција на ТАВ кој треба скоро да отпочне, фактички она што не беше предвидено од нашите претходници, девијација на мостот за да граѓаните едноставно можат да ја поминуваат реката „Драгор“ во период додека тој мост се санира.

Значи тоа ќе биде современ мост со должина од 30 метри, широк  21 метар, така да целиот тој влез во Битола ќе биде сосема современ, нов и осветлен. Инаку целиот овој потег кој го гледате во должина како што кажав од 600 метри е во вредност од 22 милиони денари. Ова се само дел од работите кои ги работиме во моментот, тоа е проектот од 23 ревитализација, реконструкција и изградба на нови улици во Битола, 23 како што спомнав, моментално на 13 се работи од кои 5 се завршени, останатите се во тек на доработка или асфалтирање. Сега со претседателот ќе направиме увид и на неколку локации каде што веќе се асфалтира.

Вкупно улиците кои досега се направени, 5 завршени се во должина од 8 километри, да бидам попрецизен, во изминативе 6 и пол месеци, а  во тек на изведба деновиве се улица Штипска, Брегалница, Бранислав Нушиќ, Христо Узунов, значи тие за наредниве 10 дена ќе бидат завршени, а до средината на месецот и потегот Македонска фаланга, заокружување на фактички доизградба на офицерскиот дом.

Исто така да напомена дека селото Дихово се асфалтираше потег, еден крак од Логоварди, иако на сето тоа ги додадеме проектите кои ги работиме проектите од програмата на ВМРО-ДПМНЕ како што е противпожарната зграда за која веќе е објавен повик за проектирање.

Проект исто така за прифатилиштето за бездомни животни, работиме на просторот на спортски терен како што е спортски комплекс, така да можам да кажам дека Битола  е во овие месеци едно големо градилиште, така и ќе продолжиме, и ако ги запрашате не само граѓаните , туку и вработените во локалната самоуправа кои имаат полна капа со работа ќе ви кажат дека во период  до половина од годината когаш до сега немало толкуинфраструктурни проекти. Тоа е наша заложба, тоа е она што го ветивме на граѓаните и работиме за подобра иднина за сите нас, за нашите деца.