Месец: м.г

Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамева е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Партизацијата на судството не застанува. Во услови кога сите па и самата власт посочува незапирливо загрижувачко растечко ниво на криминал и корупција, денеска за претседател на Судски совет е избран…

Трипуновски: Со буџетот за 2023 не се решава проблемот со откупот, народот плаќа храна поскапа и за 50%, а родот на земјоделците скапува на нивите

6 години СДС во земјоделството, 6 години пропаст и разочарани земјоделци. Сега повеќе од било кога порано од државата си заминуваат земјоделците. Државната земја наместо на вистинските земјоделци ја дадоа…

Стоилковски: Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС

Данела Арсовска и СДС се во коалиција, Ковачевски потврди имале и средби, плод на коалицијата е директорот на ЈСП кадар на СДС. Димитар Ковачевски јавно призна дека имал средби со…

Петкова: Се уште нема разрешница за скандалот со 10 месечното бебе во Гевгелија, Тренчeвска да ја разреши директорката Стефановска и да си поднесе оставка

Скандалот со 10 месечното бебе во градинката во Гевгелија, кое се здоби со тешки повреди и гребаници, за време на дневниот престој во градинката, не добива соодветна разрешница.Но затоа власта…

Стоилковски: Тежок скандал – Криминалци избркале полицајци од полициска станица во Арачиново, Спасовски оставка веднаш

Оливер Спасовски, СДС и ДУИ се сериозна опасност за функционирањето на МВР и за безбедноста на граѓаните пред растечкиот криминал, насилството и самоволието. Криминалци бркаат полицајци. Упаѓаат вооружени во полицијата…

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ, со вакви настани придонесуваме кон добра соработка со европските земји

Огромно задоволството е да се отвори овој настан организиран од нашиот политички подмладок, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ и ЕДС која е најголемата студентска организација во Европа, но најбитно…

Попов: Ќе ја искористиме оваа прилика да ја претставиме македонската вистина пред нашите меѓународни студентски партнери

Како УМС на ВМРО-ДПМНЕ од прво до четврти овој месец сме домаќини на Генералното собрание на Европски демократски студенти, тоа е официјална студентска организација на европската народна партија. Со одржување…