Теоријата за „лабораториско протекување“ на Коронавирусот смени статус од смешна до можеби кога Бајден нареди нова истрага

Како и во времето на Трамп како претседател за теоријата за „лабораториско протекување“ доведе до ненадејна наредба на претседателот Бајден за истражување на потеклото на коронавирусите.

Бајден ги замоли разузнавачките агенции да ги анализираат претходно неиспитаните информации за лабораторијата во Вухан што може да доведе до зајакнување на сомнежите на некои поранешни функционери на Трамп.

Во пролетта 2020 година, додека коронавирусот се распрснуваше низ градовите во САД и беше на пат да однесе повеќе од 592 000 американски животи, група високи службеници за национална безбедност на САД внимателно ја погледнаа лабораторијата во Вухан, Кина.

Институтот за вирусологија во Вухан беше добро познат во научната заедница по истражувањето на коронавирусите за одбрана од епидемии како епидемијата САРС, која за прв пат беше идентификувана во Кина во 2002 година. Но, на некои од официјалните лица, од кои некои работеа во Стејт департментот и Белата куќа, локацијата на лабораторијата која е во истиот град каде што започна пандемијата на коронавирусите, беше вознемирувачка случајност.

Во текот на пандемијата, службениците ги здружија силите, барајќи информации што би можеле да покажат дали пандемијата е предизвикана од несовесно или невешто истражување во лабораторијата, велат во интервјуа неколку од поранешните поранешни службеници и други свесни за нивната работа. Нивното пребарување беше делумно спроведено од група на Стејт Департментот под секретарот Мајк Помпео, кој првично ја испита усогласеноста на Кина со меѓународните договори за оружје, а потоа го сврте вниманието кон лабораторијата и доказите за сомневање за кинеската воена активност таму.

Низ поголемиот дел од пандемијата, хипотезата за „лабораториско протекување“ беше исмејувана од научниците како неоснована теорија на заговор, поттикната од претседателот Доналд Трамп во обид да оттргне вниманието од пандемискиот одговор на неговата администрација.

Далеку од отфрлање на теоријата за лабораториско течење, сепак, претседателот Бајден им рече на своите шпиони да видат дали претставниците на претходната администрација, чија работа некои свои скептични соработници ја нарекоа тенденциозно и претерано, можеби биле во право да ја доведуваат во прашање лабораторијата и да спроведат темелна истрага.

Неодамна на Белата куќа и беше соопштено дека останува да се испита голема количина на информации што може да го расветлат прашањето, според висок службеник на администрацијата, кој, како и другите, зборуваше под услов на анонимност за да разговара за внатрешните разговори.

Бајден ги зачуди експертите за безбедност и здравје во средата кога објави дека барем еден „елемент“ од разузнавачката заедница „повеќе се наклонува кон“ лабораториска несреќа како извор на епидемијата, наспроти природниот трансфер на вирусот од животно на човек.

Интересен е тоа што, едно од официјалните лица од ерата на Трамп, вклучено во ловот на потеклото на ковид-19, рече за изјавите на Бајден и наредбата на претседателот дека разузнавачките агенции ги удвојуваат своите напори да соберат и анализираат информации што би можеле да не приближат до конечен заклучок за потеклото на пандемијата. Тие треба да дадат извештај во рок од 90 дена.

Претставници на националната безбедност во администрацијата на Трамп пребаруваа класифицирани податоци за разузнавање, научни трудови, па дури и натписи на популарни списанија, обидувајќи се да утврдат дали хипотезата за лабораториско протекување има вода. Тие не пронајдоа „пиштол за бушење“, но почувствуваа дека информациите што ги собрале бараа повнимателна контрола, велат неколку лица кои биле вклучени во напорите.

Локацијата на лабораторијата во Вухан е во истиот град како и избувнувањето на пандемијата за многумина беше првата точка на сомневање. Но, поалармантен беше одговорот на кинеската влада за епидемијата.

Кинеските власти изгледаа повеќе заинтересирани да ги блокираат истрагите отколку да им помагаат, рекоа поранешните власти. Тие се посветија да ги замолчат лекарите и новинарите да известуваат за ширењето на вирусот, кој се појави прво кај болничките пациенти во Вухан во декември 2019 година.

Низ целиот свет, безбедносните и здравствените власти започнаа да шпекулираат за изворот на вирусот непосредно по неговото појавување, рече еден поранешен официјален претставник, додавајќи дека постои огромна фрустрација што кинеската влада не е поискрена со информации и не дозволи веднаш меѓународни истражители во земјата.

Доказите дека вирусот може да произлезе од лабораторијата во Вухан беа суштински, нагласија поранешните службеници. Нивната стандардна претпоставка, додаде една претпоставка, што ја споделија и повеќето научници, е дека пандемијата започнала во природата.

Но, додека ги читаа објавените извештаи за видовите истражувања што ги спроведуваше лабораторијата, нивните загрижености се зголемија. Некои експерименти се појавија дизајнирани да ги направат вирусите поинфективни и потенцијално смртоносни за луѓето. Ваквите експерименти често се спроведуваат за да се развијат поефикасни вакцини и третмани.

Институтот беше под радар на некои службеници за здравство и национална безбедност, рекоа двајца поранешни високи функционери, бидејќи имаше прашања во врска со неговите безбедносни стандарди и некои од неговите истражувања. Овие службеници изразија фрустрација дека нема подобро финансирање во разузнавачката заедница за да соберат повеќе информации за активностите на лабораторијата.

Американските власти сметаа дека експертите треба да ја разгледаат можноста лабораторијата да се занимава со ризично истражување што може да предизвика епидемија.

Трамп се согласи, во април 2020 година, тој прво јавно ја покрена идејата дека вирусот може да протече од лабораторија. Во исто време, Трамп ја засили својата анти-кинеска реторика, повикувајќи се на коронавирусот како „кинески вирус“. Следуваше пораст на антиазиските злосторства од омраза.

Трамп не понуди докази за поддршка на лабораториската теорија. Неговиот трговски советник, Питер Наваро, долгогодишен кинески јастреб, ја обвини кинеската влада за инженерство на вирусот, не нудејќи никаков веродостоен доказ за да го поддржи ваквото дрско тврдење.

За некои од службените лица кои беа приватно сомнителни во лабораторијата во Вухан, коментарите на Трамп и Наваро го претворија сценариото за истекување на лабораторијата во теорија на заговор. Стана скоро невозможно да се создаде интерес кај здравствените експерти во хипотезата дека Трамп се претворил во политичко оружје, велат тие.

Но, во есента 2020 година, интензитетот повторно се крена. Американската разузнавачка заедница доби информации дека тројца работници во лабораторијата во Вухан се разболеле во ноември 2019 година со симптоми слични на ковид, кои ги испратиле во болница. Нивните симптоми беа слични на сезонски болести, вклучително и грип, но тие ќе се разболеа еден месец пред да се потврдат првичните случаи на болеста во Вухан.

Официјалните лица дојдоа до информации дека кинеската војска со години спроведувала експерименти во лабораторијата. Тоа исто така го обнови фокусот на теоријата за лабараториското протекување.

 Информациите за болните работници беа навистина фрапантни, рече Дејвид Фејт, кој во тоа време беше заменик помошник државен секретар за источноазиски и пацифички работи.

Едноставно знаејќи дека имало тајни воени врски со лабораторијата, не мора да ти кажува од каде потекнува ковидот. Но, ако сте имале кластер на болести и тие навистина биле леви, тоа би можело да биде вашиот пациент нула , рече Фејт, сега дополнителен соработник во Центарот за нова американска безбедност.

Новите информации „започнаа многу поголеми напори за испитување на податоците“ за потеклото, рече Дејвид Ашер, кој во тоа време беше виш советник во Бирото за контрола, верификација и усогласеност на Стејт департментот и работеше на истраги за усогласеност на Кина со меѓународни договори и нејзината програма за нуклеарно оружје. Кога завршила таа работа, Ашер, сега постар соработник во Институтот Хадсон, станал водач на работната група на Помпео, која го истражувала потеклото на ковид-19, за која секретарот исто така верувал дека можеби произлегла од лабораторијата.

Во опаѓачките денови на администрацијата на Трамп, официјалните лица вложија обид да ги декласифицираат информациите, вклучително и некои за болните лабораториски работници. На 15 јануари, Стејт департментот објави „лист со факти“ – проверен од повеќе агенции, вклучително и во разузнавачката заедница – според кој вирусот може да се прошири природно или да доаѓа од лабораторија.

Во него беа опишани три категории активности кои укажуваа на последното сценарио: извештајот за болни работници; историјата на лабараторијата за истражување на коронавирусите кај лилјаците; и наоди дека лабораторијата тајно се занимавала „со класифицирани истражувања, вклучително и лабораториски експерименти со животни, во име на кинеската војска од најмалку 2017 година“.

Листот со факти, иако е краток, стои како најсеопфатен јавен документ до сега за тоа што знае владата на САД за можно протекување на лабораторија.

Еден од поранешните службеници истакна дека доказите не се променети суштински, но има многу неодговорени прашања.

Постојат многу совпаѓања и околности и прашањето е, кога премногу случајности се премногу? рече друг поранешен функционер. Едната страна на книгата расте, а другата не.

 Додека повеќе научници рекоа дека теоријата на лабораториско протекување е достојна за понатамошна истрага, многумина предупредуваат да не ја прифаќаат премногу ентузијастички.

„Единствената причина што оваа сторија има нозе е што медиумите избраа да ги облекуваат старите шпекулации како нови информации и да тврдат дека се докази. Не е тоа е шпекулативно и сите хипотези за потекло остануваат можни “, рече Ангела Расмусен, вирусолог од Организацијата за вакцини и инфективни болести на Универзитетот во Саскачеван.

Навистина, беа потребни години за да се открие изворот на епидемијата САРС.

Фокусот од 90 дена на доаѓање до дефинитивен одговор звучи добро во Д.Ц. разговор “, но тешко дека ќе дојде до дефинитивен одговор, рече Крис Мекинс, поранешен службеник за здравствени и човечки услуги, кој сега е аналитичар во Рејмонд Џејмс, фирма за финансиски услуги. Освен ако немаме дефинитивни разузнавачки информации што САД одбиваат да ги објават досега за да ги заштитат изворите и методите, не сум сигурен што ќе се смени во следните 90 дена за да се предомислат.

Стоилковски: Три фирми во косопствеништво на Заев должат милион ипол евра на државата, а Лукаревска е новата десна рака на Заев?

Унапредувањата во партиската хиерархија во СДСМ се должат на слугувањето на криминалот, мафијата и на девастирањето на државата.

Факт е дека Сања Лукаревска стана десна рака на Зоран Заев, додека семејните фирми на Заеви со години должат кон државата, должат за данок. Шаблонот е лесен, УЈП не презема ништо за ненаплатените даноци, а во замена Лукаревска добива висока партиска функција.

Ова е класична злоупотреба, ова е класична партизација на државата, на администрацијата, ова е класично преземање на јавните институции во партиски цели.

И денеска прашањето е јасно, дали напредувањето на Сања Лукаревска во СДСМ се должи на фактот што како директор на УЈП фирмите на Заеви без стравување од некаква санкција, со години се на листата неплаќачи на данок. За нив нема извршители.

Почитувани,

На листата на должници на УЈП, на листата неплаќачи на данок се и компаниите во коишто Заеви се сосопственици. Вице Заев е содружник во градежната компанија „Дравас Инженеринг“, која заклучно со август, лани, имала вкупен доспеан, а ненаплатен долг од 41 милион 325 илјади денари кон државата. Од нив 25 милиони денари се за ДДВ, 14,7 милиони денари за данок на добивка и 279 илјади денари за плати и за придонеси.

Втора компанија е „Сара Инженеринг“ со вкупен долг од 33 милиони 811 илјади и 500 денари, од нив за ДДВ се 13,5 милиони денари, за данок на добивка се 19,7 милиони денари и за плати и придонеси се 78 илјади денари.

Само со овие две компании, Заеви должат 1 милион 220 илјади евра данок кон државата.

На оваа листа е и фирмата „Сара Јавор Инженеринг“, чиј вкупен долг изнесува 16 милиони 204 илјади денари, од кои за ДДВ се 13,5 милиони денари и за данок на добивка се 2,1 милион денари.

Со тоа, само од трите фирми во кои сосопственик е Заев, кон државата должат речиси еден ипол милион евра, односно над 1 милион 485 илјади евра.

И ова се повторува со години, така, на листата неплаќачи во 2019-та пак беа фирмите на Заеви, како „Еленица“ со долг од речиси 10 милиони денари, додека „Дравас Инжинеринг” должела речиси 17,000,000 денари, по основ на данок на додадена вредност, данок на добивка и по основ на персонален данок на доход.

Почитувани,

Додека СДСМ со Заев ја задолжи државата и планира да покачува даноци, фирмите на Заеви не плаќаат даноци, а директорката на УЈП добива унапредување во партијата на Заев. И денеска, наместо празни соопштенија за транспарентност, СДСМ треба да одговори, дали Сања Лукаревска е унапредена во партијата затоа што овозможува на фирмите на Заеви со години да се на листата неплаќачи данок? Транспарентноста во тоа дека семејните фирми на Заев не плаќаат данок не е напредок, напротив е дрскост и доказ за неказнивоста. Додека се качуваат даноците за граѓаните, а УЈП спроведува санкции за нив, Заеви се пример за неплаќање данок!

Прашање: До каде се разговорите за измени на изборниот законик вклучувајќи ги тука и измените за изборниот модел?

Одговор: Почитувани, разговорите помеѓу партиите за измените за изборниот законик во кој што е вклучен и измените на изборниот модел во Република Македонија се водат на ниво на експертски групи, а тогаш кога ќе има некаков напредок или некаков резултат од тие разговори ќе ги соопштиме кон јавноста. 

Димитриеска Кочоска: За да нема зголемување на даноците, владата треба веднаш да го запре расипничкото трошење на државните пари

ПОЧИТУВАНИ,

ВМРО – ДПМНЕ И ПОРАЧУВА НА ВЛАДА И НА ЗАГОВОРНИЦИТЕ ЗА ПОВИСОКИ ДАНОЦИ.

ДОСТА Е!

ДОСТА МУ ЗЕМАТЕ ОД УСТА НА НАРОДОТ СО ВАШАТА РАСИПНИЧКА ПОЛИТИКА!

ДОСТА ГО МАНИПУЛИРАТЕ НАРОДОТ И ВОДИТЕ СКРИЕНИ ПОЛИТИЧКИ ИГРИ!

ДОСТА ЗА ВАШЕТО РАСИПНИЧКО ТРОШЕЊЕ НА ДРЖАВНИТЕ ПАРИ ПРАВИТЕ АЛИБИ ДЕКА ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ДАНОЦИТЕ Е ЗАРАДИ ПОМОШ НА НАРОДОТ!

ДОСТА Е. ОД КОГА СТЕ НА ВЛАСТ СИ ИГРАТЕ СО ФИСКАЛНАТА ПОЛИТИКА И КРЕИРАТЕ НЕСИГУРНО ДАНОЧНО ОПКРУЖУВАЊЕ!

Почитувани,

Точно пред ДВА месеци како опозиција прашавме: Каде нѐ води Владата на ДУИ во која Зоран Заев само аминува?

Мотивацијата на нашата реакција беше интервјуто на министерот за финансии Фатмир Бесими на телевизиско интервју во кое, обелодени дека Владата прави план како ОПШТИНИТЕ да добијат повеќе пари од централниот буџет. Планот бил или да се издвои поголем процент од даноци за трансфер од централниот буџет до општините или да се зголемат даночните стапки, вклучително ДДВ-то и персоналниот данок. Во тоа интервју министерот НАЈАВИ ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ДАНОЧНИТЕ СТАПКИ. Тогаш јавноста се шокира, за да шокот се ублажи со образложение дека настанал проблем во преводот!

Но сега почитувани мои граѓани, гледаме дека НЕ Е проблем на преводот, туку дека беше најава и испитување како ќе реагира јавноста, исто како што е неодамнешната изјава на академик Таки Фити.

За сѐшто се случува денес, НИЕ како опозиција предочивме пред кризата, во текот на кризата, а сега дојде признание директно од МАНУ. МАНУ призна дека дојдовме до плафонот на јавниот долг и дека е потребна итна фискална консолидација. Но, почитувани се заговара зголемување на даночните стапки? Прашуваме: Зошто фискалната консолидација не започне од расходната страна на буџетот? Зошто не се посегне прво по СИВАТА економија? Зошто не ги консолидирате прво финасиите НА ЦЕНТРАЛНО И НА ЛОКАЛНО НИВО? Зошто кај некои општини наплатата на даноците е ниска, а некои немаат наплата на данок на имот? Зошто во некои општини се трошат државни пари за скапи коли и ручеци среде криза? Зошто за ова никој не сноси одговорност? 

Зошто посегнувате по расположливиот доход на граѓаните кога ТРЕБА ВЕДНАШ, А ТРЕБАШЕ И ВЧЕРА да го запрете расипничкото трошење на државните пари, да ги запрете вработувањата во јавната администрација, да престанете со корупција на највисоко ниво, со тендери во четири очи на блиски луѓе на Зоран Заев, да престанете со огромните суми на трансфери до невладини организации за ваша промоција. ДА ПРЕСТАНЕТЕ со сѐ она што НЕ остава простор за капитални инвестиции, за финансирање на здравство, за образование и за помош во економијата.

Зголемување на даноците при тежок пат на опоравување на економијата е надвор од секаква логика.

1.    Воведување на прогресивен данок при нарушена ликвидност и солвентност на фирмите само ќе значи продолжена тенденција на отпуштања и продлабочување на невработеноста или пак ќе влијае негативно врз потрошувачката. Прогресивниот данок кај персоналниот доход веќе доживеа КАПИТУЛАЦИЈА – ВЛАДАТА САМА ПРЕСМЕТА, КАЖА И ГО ЗАМРЗНА.

2.    Зголемување на даночната стапка на ДДВ-то во услови на континуиран раст на малопродажните цени на производите и услугите, дополнително ќе ја подгрее ИНФЛАЦИЈАТА. Инфлацијата при ниски примања и голем број на изгубени работни места, дополнително ќе ја зголеми СИРОМАШТИЈАТА. Сето ова ќе ја убие, и вака, ниската приватна потрошувачка. ЗАРЕМ ТОА ГО САКАТЕ?

3.    Воведување на КРИЗЕН ДАНОК по примерот на 2001 година, требаше да биде воведен во текот на 2020-та година за да не креирате толку голема буџетска дупка и раст на јавниот долг. НО во исто време требаше да ги скратите непродуктивните трошења, да ги замрзмете вработувањата во јавната администрација како по примерот во 2009 година при глобалната финансиска криза, и да не се расфрлате со државните пари – демек за помош на населението, а сѐ беше само за предизборен поткуп. Сега на населението јасно му е и тоа малку што му се даде – набргу ќе му се земе од оваа Влада.

4.    Воведување на еколошки данок е потребен за инвестиции во обновливи извори на енергија, како по примерот на многу развиени земји. Но, оваа Влада не покажа капацитет за справување со еден од најголемите проблеми во нашата земја, со загадувањето на воздухот. Уште повеќе видовме дека и самата дополнително го создавала овој проблем, а гледаме како ги уништува и природните ресурси, како езерата кои исчезнуваат.

5.    Во земја во која сивата економија е околу 30-40% од БДП и не е оданочена, треба да се почне од неа. Почнете од справување со сивата економија и на тој начин во буџетот ќе генерирате дополнително најмалку 200-250 милиони евра буџетски приходи.

Зајакнете ја даночната администрација.

Зајaкнете ги инспекциските служби, а не да вработувате по наредба некомпетентни инспектори, а другите да ги отпуштате заради критична мисла.

Зајакнете го даночниот морал на фирмите и населението со тоа што во пракса ќе покажете дека нема да крадете и да ги трошите безполезно државните пари.

Ако ја интегирате и оданочите сивата економија ќе имате повеќе пари за образование, здравство, за иновации, за дигитализација, за капитални инвестиции, за екологија, и пари за општините, а НЕМА да има потреба за зголемување на даноци.

Почитувани, јасно ни е на сите дека тоа не и одговара на ОВАА ВЛАСТ – која троши без компас само за зачувување на своите фотелји. Најлесно е да се зголемат даноците, но тешко и мачно е да се намалат непродуктивните трошења и да се справат со сивата економија. Од 2018 година имаат Стратегија за формализирање на неформалната економија во Република Македонија, за период 2018-2022 година, којашто стои во фиока четири години. Не видовме никаква имплементација! Само дебатираат, држат конференции, прават стратегии, но сѐ останува на лист хартија, а тонењето на нашата држава си продолжува.

Затоа, почитувани граѓани, ние како опозиција ќе го вложиме целиот наш капацитет да се спротивставиме на зголемувањето на даноците. А, кога ќе падне оваа Влада, што ќе биде наскоро, НИЕ ќе почнеме борба против сивата економија, корупцијата и криминалот, кои сега царуваат со СДСМ и ДУИ.

Ќе почнеме по потешкиот пат, ама нема да посегнеме по зголемување на даноците! 

Муцунски: Општина Ѓорче Петров на наредните локални избори ќе добие одговорна и современа општинска власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Кон крајот на октомври, општина Ѓорче Петров ќе добие нова современа општинска власт.

Општинска власт која што ќе се грижи за граѓаните, ќе се грижи за урбанизмот и нема како актуелната да биде синоним за расипништво и непланско работење со општинските средства и со тоа што се очекувања на граѓаните.

Денес заедно со колегата, пратеникот Стојаноски и заедно со општинскиот комитет од Ѓорче Петров, ќе разговараме со родители и наставници, кои што се загрижени за општиот хаос кој што го има во образованието.

Ќе разговараме и за проблемите кои што ги има со урбаното планирање, проблемите кои што ги има со катастрофалните состојби со животната средина во општина Ѓорче Петров.

Општина Ѓорче Петров е уште една од општините во Република Македонија, каде што катастрофалното владеење на градоначалникот од редовите на СДСМ ги има влошено состојбите за живот, не се прави ништо за да се инвестира во јавните работи, во животната средина, во парковите во зеленилото и во сите работи тие работи кои што им се потребни на граѓаните, урбанизмот меѓу другото, да има по нормален стандард на живеење.

Нелоски: Игнорантскиот однос на Шилегов и Градот Скопје кон фудбалскиот клуб „Вардар“ донесоа клубот да навлезе во финансиска криза и испадне од Првата лига

Точно една година на едно телевизиско соочување му порачав на Петре да се обединиме, и леви и десни, и власт и опозиција, околу прашањето за фудбалскиот клуб „Вардар“.

За жал, тој тогаш таа понуда ја одби, и во овој момент фудбалскиот клуб „Вардар“ е во втората македонска лига.

Што се случуваше од мај 2020-та до денеска? Најпрвин, „Вардар“ навлезе во финансиска криза, не му беше дадена лиценца за настап на европските натпреварувања. Потоа се случи егзодусот на сите фудбалери кои што беа поискусни од клубот, во клубот останаа оние кои што се најверни и се разбира најмладите. Потоа започна првенството, и за жал, „Вардар“ со слабите резултати не успеа да се избори да остане во првата лига.

Испаѓањето од еден во друг ранг не е ништо страшно во спортот, тоа е нешто нормално. Она кое што е страшно е игнорантскиот однос на сите институции, Петре Шилегов и Градот Скопје кон фудбалскиот клуб „Вардар“ кој што претставува симбол не само на градот Скопје, туку и на Република Македонија.

Петре Шилегов можеше во изминатава година да најде начин наместо да се занимава со некои т.н. бугарски инвеститори, катарски спонзори итн. да најде вистинско решение за фудбалскиот клуб „Вардар“ бидејќи тоа беше тука. Но, за жал немаше желба.

Она кое што треба Петре Шилегов да го направи во наредниот период е да побара од сопственикот на клубот, најпрвин да се обврзе да ги подмири сите долгови кои што се настанати до овој датум заклучно со 31.12.2021 година. Потоа да побара од сопственикот да ги даде на располагање и на користење овој комплекс позади мене и комплексот за првата екипа во Гази Баба на фудбалскиот клуб „Вардар“. И подоцна Град Скопје да си го преземе тековното финансирање на нашиот ценет и сакан „Вардар“.

Се надевам дека конечно ќе го тргне егото и својата суета на страна Петре и ќе најде решение како да седне на маса со сопствениците. Доколку не го направи тоа, скопјани единствено кое што ќе имаат можност е во октомври најпрвин да го казнат Петре Шилегов, а подоцна да очекуваат подобри времиња за симболот на градот Скопје. Времиња каде што повторно ќе се радуваме на шампионските титули на „Вардар“, повторно на Градски стадион позади мене ќе доаѓаме во голем број да го бодриме „Вардар“ на фудбалските натпреварувања итн.

И драги пријатели, не заборавајте, „Еден живот, една љубов“.

Стоилковски: Лукаревска партиски напредува заради долгот од 1220000 евра на фирмите на Заев?

Не може да се напредува во СДСМ ако се нема дел или ако не се поддржува, затскрива криминал! Македонија се задолжува, долгот вртоглаво расте, Македонија е во рецесија, економијата е во слободен пад, наплатата на даноците е во лер, ама затоа СДСМ има решение – зголемени даноци за граѓаните!

Почитувани,

Сања Лукаревска е директор на управата за јавни приходи.

Сања Лукаревска знае дека семејни фирмите на Зоран и Вице Заеви должат данок.

Сања Лукаревска напредна во СДСМ.

Почитувани,

Ова е листата на фирмите – должници кон државата,  листа на ненаплатени даноци доспеани до септември лани, а ненаплатени до крајот на годината. Листа на должници на УЈП број 1/2021.

И наместо да служат за пример за другите, на ова е листа, на листата на неплаќачи на данок се и фирмите на Заеви. На 47-мото место на оваа листа е  „Дравас Инженеринг“ ДОО Струмица, со вкупно ненаплатен данок од 41 милион 325 илјади денари, а на 55-тото место е познатата „Сара инженеринг“ ДОО Струмица со 33 милиони 812 илјади ненаплатени денари.

Или вкупно над 75 милиони денари, за полесно, фирмите на Зоран и Вице Заеви должат еден милион 220 илјади евра данок кон државата.

Внимавајте, семејните фирми на премиерот, кој што ја задолжува државата, не плаќа данок и ги има на листата на должници кон УЈП со над еден милион и двесте илјади евра!

А,  директорката на УЈП е унапредена во партиската хиерархија на Зоран Заев!

Сања Лукаревска, станува десна рака на Заев во СДСМ!

Сања Лукаревска е унапредена во раководството кое што предлага зголемување на даноците кон граѓаните!

Внимавајте, Лукаревска од УЈП, каде Заеви должат за данок преку еден милион и 200 илјади евра, преку СДСМ најавува повисоки даноци за граѓаните!

Оттука главното прашање е дали Лукаревска партиски напредува заради долгот на заевите фирми кон државата од еден милион и 220 илјади евра?

Петрушевски: Куманово секојдневно се дави во комунални проблеми, но Димитриевски не заборави да набави нови службени возила за удобството на партиските функционери

Куманово секојдневно се дави во комунални проблеми својствени за претходниот век. Куманово, како најголема општина во Република Македонија, наместо да го развива и подобрува квалитетот на урбаното живеење, за жал, изминатите 30 години, под раководство исклучиво на кадри од СДСМ, се уназадува секој аспект од живеењето во општината.

И последните четири години, градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски не направи ништо за развојот на Куманово. Овие четири години Максим Димитриевски нема реализирано ниту еден капитален проект ветен пред граѓаните. Но за жал, изминатите четири години Максим Димитриевски успеал да потроши над седум милијарди денари буџетски средства на граѓаните на општина Куманово.

Кумановци на Максим Димитриевски не му ја дадоа довербата само да вработува партиски послушници и да овозможува преку тендери богатење на поединци блиски до СДСМ, туку довербата му ја дадоа за проектите од изборната програма, кои за жал останаа само на хартија.

Нормалните европски општини од рангот на Куманово, проблемот со водоснабдување го решиле уште во минатиот век. Но, Димитриевски и СДСМ, иако пред четири години ветија ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА ВО РУРАЛНИТЕ СРЕДИНИ, денес, во 21 век најголемиот број на рурални населени места во општина Куманово се уште немаат водовод и канализација. Нешто што требало да се направи уште во минатиот век!

За жал, дури и градот Куманово се почесто има проблеми со водоводната мрежа. Имено, илјадниците жители на улицата „Никола Тесла“ и населбата Долно Којнаре веќе 6-ти ден се оставени без вода, поради честите дефекти во овој дел на градот, кои многу бавно и неквалитетно се санираат. И ова е производ на 30-годишното владеење на СДСМ со Куманово, чии неспособни кадри не ја реконструирале и сервисирале водоводната мрежа во тој дел на градот, изградена уште во далечната 1962 година. Но, затоа се ревносни во спроведување на огласи за привремени и трајни вработувања на нивни заслужни кадри.

Димитриевски и СДСМ пред да ја добијат довербата од граѓаните на Куманово им ветуваа сериозен пристап кон решавање на круцијалниот проблем на граѓаните на општина Куманово со водоснабдување на општината, со изградба на капитална инвестиција цевковод Куманово – Липково. Проектот е тотално заборавен од локалната власт, но никако не заборавија да набават нови службени возила за подобрување на удобството на партиските функционери згрижени во општината и ЈП. СДСМ и Димитриевски на Куманово му потрошија уште четири драгоцени години без никакво подобрување на условите за живот, па комотно може на следните локални избори да си излезат со потполно истите ветувања од изборите во 2017-та година.

Кумановци немаат повеќе време да губат на задоволувања на хировите на функционерите на СДСМ во градот. Куманово не сака повеќе локални шерифи кои ќе се богатат на грбот на народот.

На Куманово му се неопходни итни промени, кои ќе ги донесат нови луѓе со свежи идеи, а не излитените кадри на СДСМ, веќе видени на дело во изминатите 30 години.