Октоподот на власт ја уби борбата против високата корупција

Зоран Заев денеска одговори за случајот Рекет2, и за на повиците Ден Дончев и Венко Филипче да бидат изземени од позициите заради поднесена кривична пријава против нив за Рекетирање, злоупотреба на државни институции и обиди за преземање на домашна компанија. Зоран Заев со денешниот заеднички настап со Дончев и Филипче, потврди дека имале средби со Зоран Милески Кичеец, човекот со кој што се надополнува кривичната пријава за Рекет2. Зоран Заев потврди дека знаел за Рекет2 и дека е вистина наводот во Кривичната пријава за одвраќање на странски здравствен гигант да влезе во Македонија. Зоран Заев денеска откри дека речиси цела година однапред знае што работи обвинителството и знае против кого и каков случај ќе отвора обвинителството. Зоран Заев ја потврди спрегата на Октоподот, Зоран Заев ја потврди спрегата на извршната и јавнообвинителската власт, Зоран Заев потврди дека е запознаен со Рекет2!

Октоподот на Власт нема намера да има расчистување на високата корупција. Зоран Заев застана со Ден Дончев и Венко Филипче, што според сите критериуми е покажување на политичка заштита врз овие двајца среде отворен процес по поднесена кривична пријава!

Наспроти лагите за борба против високата корупција, Зоран Заев со денешниот настап со Ден Дончев и Венко Филипче упати невербална порака дека треба случајот да се забошоти. Оттука Заев невербално порача дека двајцата нема да бидат тргнати од позициите каде може да влијаат врз докази и сведоци. Заев невербално порача дека е против расчистување на дилемите имало или не исплаќани месечни транши кај благајник со брада во струмичко. Едноставно, Заев со денешната прес конференција со Дончев и Филипче упати невербален притисок врз правниот систем во државата.

Има кривична пријава против Дончев, Филипче и Кичеец, во која стои дека тие спречуваат продажба на македонска приватна компанија, сакаат да имаат удел во продажбата, можеби сакаат да ја преземат компанијата, се споменуваат месечни транши Рекет до благајник со брада во струмичко, и никому ништо? Според кривичната пријава, била злоупотребена и УФР и била најавена истрага скоро цела година пред истрага и да се случи, а сега и Зоран Заев го потврдува тоа, и никому ништо? Зоран Заев потврдува дека точно знае дека капиталот од трговијата е замрзнат, иако и по година дена од истрагата нема никаков докажан криминал, што е класичен пример за притисок врз домашниот бизнис и одличен пример за бизнис амбиентот во РМ!

Се додека Државната мафија, Октоподот е на власт, Македонија нема да исполни едно круцијално прашање за евроинтеграција, а тоа е борба против криминалот и корупцијата. А токму тие се одлика на оваа власт. Со заштита на корупцијата и вмреженост на правосудниот систем не се носат храбри, напротив се носат криминални одлуки. Сиот овој период на владеење на Октоподот го отсликува криминал и корупција!

Рекет2 е продолжение на обидите на Октоподот на власт да ја убие борбата против високата корупција, Рекет2 е продолжение на срамната истрага за Рекет1, за забошотувањето на истрагата за Леонардо и за сите коруптивни скандали на Октоподот. Почитувани, ова е неподносливо за капацитетот на Македонија, потребни се итни избори, избори за Обнова на Македонија и конечно понесување на одговорност за севкупната девастација.

Заев е главата на криминалниот октопод кој ја опустоши Македонија

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод кој ја опустоши Република Македонија.

Зоран Заев од самиот почеток, откако дојде на власт, знаел што работи и какви дејствија врши Бојан Јовановски алијас Боки 13.

Вчера, Заев во свое излагање призна неколку работи во однос на Боки 13 и 1ТВ.

Призна дека во телевизијата 1ТВ имало скриено сопственишто од страна на Боки 13, што всушност е забрането со закон. Знаел и воопшто не покренал никаква иницијатива за да се преземе нешто од надлежните институции. Практично во целиот проект бил соучесник од самиот почеток и негова поддршка.

Зоран Заев вчера изнесе и уште едно посериозно признание, а тоа е дека истата телевизија во која Боки 13 имал скриено сопствеништво била “провладин медиум” и практично работела во корист на власта целиот период откако е отворена.

Со самото тоа што за медиумот на рекетарот Боки 13, Заев призна дека бил “провладин медиум” значи дека во пресрет на референдумската кампања и кампањата за Претседателските избори 1ТВ работела во корист на Заев и СДСМ.

Со ова Заев и власта комотно може да се заклучи дека е одговорен за дело: примање награда за противзаконито влијание, односно нематеријална награда, повисок рејтинг и политичка корист за Премиерот и власта.

Да потсетиме дека 1ТВ е вмешана во најголемиот случај РЕКЕТ и дека не би можел скриениот сопственик Боки 13 да рекетира без да ја има поддршката од Зоран Заев и СДСМ.

Зоран Заев е човек за кој криминалот е секојдневие. За Заев криминалот и прекршувањето на законите е нормална работа и секојдневие.

Одговорност за целиот криминал мора да има.

Арсовски: Заеви и СДСМ преку Фондот за криминални иновации испумпаа над 10.5 милиони евра пари на граѓаните

Фондот за криминални иновации на СДСМ им служи како приватна фирма единствено за испумпување пари. Заеви и СДСМ преку Фондот за криминални иновации испумпаа над 10.5 милиони евра пари на граѓаните. Фирмата „ПАУЕРАД ИНТ“ ДООЕЛ СТРУМИЦА блиска до Заеви добила грант од 220.000 евра, но она што е скандалозно е дека апликацијата за рекламирање на фирми преку автомобили, за која се доделени овие 220.000 евра, е замислете ни помалку ни повеќе, украдена и ископирана. И како идеја и како интерфејс самата апликација, изјави на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски кој додаде дека апликацијата и идејата се ископирани и украдени од американска фирма која е оперативна и функционира од пред 2015 година.

Арсовски на прес конференцијата презентираше фотографии како доказ.

Попова: Не е проблем што градската куќа е фрлена на страна, туку што Шилегов е фрлен на провизии и криминал

Проблемот не е тоа што градската куќа е фрлена на страна, туку тоа што постои сомнеж дека Шилегов е фрлен на провизии и криминали, изјави на денешната прес-конференција, Ирена Попова, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

-Шилегов кој инаку треба да биде Градоначалник на сите Скопјани со објаснувањето дека градската куќа била фрлена на страна и затоа ја продава, изврши поделба и навреда на граѓаните, делејќи ги на ониe кои се близу центарот и сите останати кои како што вели тој се фрлени на страна. Но која е вистината? Зградата зад мене е одалечена само стотина метри од Владата на Република Македонија, и 400 метри од плоштадот „Македонија“. Што значи дека проблемот не е далечината туку тоа што Шилегов е фрлен на сомнеж за провизии и криминал. Јавно прашуваме дали е точно дека новиот купувач на градската куќа однапред се знае? Времето ќе покаже дали се вистина тврдењата дека Шилегов има направено веќе бонбона бизнис со една компанија од странство? Дали е точно дека веќе во игра е зградата на поранешното ЕСМ, и дали се во прашање провизии? Зошто Шилегов новиот купувач освен градска куќа по багателна цена ќе го части со гратис државно земјиште и нула денари комуналии? И дали со тоа што Шилегов дополнително инвестираше 3 милиони евра за финализирање на градската куќа, за која сега вели дека е промашен проект, не го оштети буџетот со цел да оствари корист за новиот купувач? Изјави Попова.

Наместо криење од јавноста, очекуваме одговори. Две години Шилегов. Две години лаги, криминал и неработа, додава таа.

Васев: Функционерите на власта не носат инвестиции, туку „Луј Витон“ торби

За 2/3 од годината власта е неспособна да реализира ниту една 1/3 од годишно предвидените капитални инвестиции. Власта е неспособна веќе трета година да работи и реализира проекти. Наместо патишта, имаме криминал, наместо железници, корупција, вели Светислав Васев од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

-28% реализирани капитални инвестиции за цели 8 месеци е одлика на неработа. Функционерите на власта не носат инвестиции, туку „Луј Витон“ торби полни со рекетирани милиони. Неспособноста и неработата на Заев и неговата влада резултира со кратење на над 50 милиони евра од ставката во буџетот капитални инвестиции. Нема нови градинки, училишта, болници и гасоводи, патишта, но има за партиски вработувања и полнење на јавната администрација. Нема нови 600 километри автопат, 550 километри магистрални патишта и 1.100 километри локални патишта. Заев вети. Заев излажа. Клиничката болница во Штип трета година не можат да ја довршат. Клиничкиот центар во Скопје кој веќе требаше да биде во напредна фаза на реализација, е одложен. Три години не изградија ниту едно ново училиште, ниту една нова градинка. Три години Македонија стагнира. Три години економијата пропаѓа, истакна Васев.

Тој додава дека време е за промени, време е за обнова на Македонија.

Трајановски во Чаир го престави концептот за „Обнова на Македонија“

Денеска сме во Општина Чаир, во рамките на концептот „Обнова на Македонија, разговори со граѓаните“, при ова ќе ги посетиме сите населени места и ќе разговараме со граѓаните, ќе ги слушнеме нивните проблеми и ќе најдеме решение за тие проблеми. И сигурно врз основа на овие разговори и овие контакти со народот и со граѓаните ќе ја направиме нашата предизборна програма, рече на денешната прес-конференција, Коце Трајановски од ВМРО-ДПМНЕ.

Предизборната програма ќе биде така направена за да може преку неа да се решаваат проблемите на граѓаните кои што ќе ги искажат преку овој концепт. Ова е практично подготовка за предвремените парламентарни избори, ние очекуваме дека владата на Зоран Заев ќе се одважи и ќе распише предвремени парламентарни избори, за да може граѓаните да изберат влада која што навистина ќе работи за доброто на граѓаните на Република Македонија. При ова сакам да кажам дека владата на СДСМ во изминативе три години постојано лаже т.е. сето она што го ветија на изборите практично го излажаа. Ветија дека ќе има плата од 500 евра, меѓутоа тоа не е остварено. Исто така ветија дека ќе има капитални инвестиции, меѓутоа сведоци сме дека оваа година капиталните инвестиции за овие 8 месеци се само 25%. Ако знаеме дека капиталните инвестиции еден од условите за економски развој на една држава, тогаш е јасно дека државата осиромашува, дека граѓаните немаат пари и сето тоа влијае на сеопштото живеење на граѓаните на Република Македонија. Исто така ветуваа нулта толеранција за корупција, меѓутоа сведоци сме скоро на секојдневни коруптивни настани најновиот е и како што сите знаеме најголемиот коруптивен скандал е „Рекет“ кој што за жал изгледа ќе заврши со двајца, тројца луѓе кои што ќе бидат инволвирани во него. Исто така би сакал да кажам и претходно споменав дека капиталните инвестиции се реализираат само 25%. Значи кога дојдоа на власт прво ги сопреа сите инвестиции кои што беа во текот на градба и после одредено време, значи после година дена и повеќе продолжија дел од тие капитални инвестиции како што се автопатиштата од Гостивар до Охрид, од Скопје до Штип. Меѓутоа голем број на капитални инвестиции беа стопирани и никогаш не беа продолжени. Што се однесува до Градот Скопје исто така би сакал со оглед на тоа што се наоѓаме во Чаир, би сакал да споменам, исто така дека нема ниту еден капитален проект во Градот Скопје. Имено тие не успеаја да ги завршат ниту проектите кои што беа започнати во мое време како што е булеварот „Србија“, кој што се уште не е завршен, булеварот „Христијан Тодоровски – Карпош“, вториот дел кој што исто така не е завршен. Најпрвин кога дојде градската власт велеше дека нема проекти од претходната власт, потоа дека има проекти меѓутоа тие проекти не се квалитетни и треба да се поправат. За да на крајот распишат тендери по истите проекти. Случајот за тоа е проектот за булеварот „Боцна и Херцеговина“, кој што додека бев на власт 2-3 години го правевме проектот да биде целокупен и за којшто распишаа тендери и еве сега е во тек на градба според тој проект, а исто така и проектот за „Христијан Тодоровски – Карпош„ третиот дел значи од Натанал Кучевишки до заобиколницата на којшто беа решени сите имотно – правни односи и се распиша тендерот и еве во тек е почетокот на неговата реализација, истакна Трајановски.

Тој додаде дека исто така би сакал да напоменам дека оваа влада води катастрофална кадровска политика. Пред да дојдат на власт велеа дека администрацијата е пренатрупена, значи имаме премногу вработени во администрацијата на локално и на централно ниво за да сега сме сведоци на овие три години на вработување на повеќе од 30.000 луѓе во администрацијата во Република Македонија.

Исто така би сакал да потенцирам дека сега е во фаза донесување на нов закон за јавната администрација според кој закон сметаме дека сакаат да направат партиска чистка или чистка на сите оние коишто не мислат исто со СДСМ и притоа овие вработени да бидат прераспределени во приватни фирми, а претходно да бидат прогласени за мрзливи. А се прогласуваат за мрзливи затоа што не им се дава работа, ставени се на страна и кој од приватниците ќе прифати вработен којшто од државата, од државната институција е прогласен за мрзелив. Мислам дека тоа е еден параван за да можат да ја исчистат администрацијата од луѓе коишто не мислат како нив, кои не се од нивната партија, и понатаму да ја партизираат администрацијата. За градот Скопје исто така би потенцирал дека кога ми заврши мандатот 2017 година имаше близу околу 400 вработени за да сега во овој изминат период па се надевам и мислам дека и следнава година ќе бидат вработени значи околу 200 нови вработени што ќе значи дека е зголемено скоро за 50% и повеќе бројот на вработени во градот Скопје, а пред да дојдат рекоа дека е пренатрупена администрацијата во градот Скопје. Тоа јасно зборува за една лоша кадровска политика наместо оние луѓе коишто се професионални, оние луѓе со коишто градот Скопје го подигнавме на едно завидно ниво, којшто професионално си ја работат работата да сега бидат прогласувани за технолошки вишок, а да бидат донесувани нови луѓе коишто немаат искуство и се партиски послушници на оваа влада. Исто така би сакал да зборувам за јавните претпријатија, чисто за градот Скопје како што е слична ситуацијата и со јавните претпријатија, значи имаме многу голем број на вработувања и мислам дека за неколку години јавните претпријатија ќе станат финансиски нестабилни како што беа кога дојдов 2009 година, а воедно со тоа и нема да може да извршуваат функцијата за којашто тие се формирани. Што се однесува до иселувањето мора да потсетиме дека пред да дојдат на власт оставаа чевли пред Владата како порака дека многу има иселување во Република Македонија и дека тие кога ќе дојдат на власт ќе го намалат или стопираат иселувањето меѓутоа сведоци сме дека во последниве две три години масовно се иселуваат луѓето. Значи месечно по десетици илјади луѓе ја напуштаат Република Македонија, а што е нај жалосно ја напуштаат младите луѓе за кои што исто така СДСМ ветуваше дека младите луѓе ќе се обидат да ги задржат во Република Македонија со тоа што ќе отвораат нови работни места, ќе има ангажирање за младите луѓе, образованието ќе биде подобрено и слично меѓутоа ништо од тоа. Сега имаме состојба покрај празни села да почнеме да имаме и празни градови. Сето тоа јасно заборува за една лоша политика на СДСМ и на крајот би сакал да го споменам и загадувањето. Значи пред да дојдат на власт еден од главните адути им беше дека ништо не се работи за загадувањето дека Македонија е загадена земја, а особено градот Скопје и слично и дека тие кога ќе дојдат на власт имаат подготвено мерки веднаш да го решат загадувањето во градот Скопје да го сведат или доближат на нормално ниво. Меѓутоа ништо од тоа. Нема ништо од тоа, нема ниту една посуштествена мерка која што ќе влијае на намалувањето на загадувањето во Градот Скопје туку напротив имаат мерки кои што практично се продолжување на мерките кои беа додека ние бевме на власт. Сето ова јасно зборува дека оваа власт немала никаков концепт за решавање на загадувањето и би потсетил дека Градот Скопје 2016-та година беше добитник на втората награда на Европската Унија за мобилност што значи дека ја добивме таа наградата гледајќи Европа дека Градот Скопје гради велосипедски патеки, дава субвенции за велосипеди, електрични мопеди, електрични автомобили. Исто така Центарот за управување и контрола на сообраќајот, АВЛ-от автоматската локација и пратењето на автобусите, смарт тикетингот, инфраструктурата сето тоа придонесуваше за поголема мобилност на Градот Скопје со што заедно со Лисабон го добивме второто место во ЕУ и тоа беше практично потврда на нашите политики дека се движиме во добра насока, потенцираше тој.

И на крајот би сакал да потенцирам дека со оглед на сето ова мое претходно искажано, има уште многу работи кои треба да се кажат дека народот е разочаран, дека народот веќе не и верува на оваа власт бидејќи имаат секојдневни лаги и коруптивни настани, затоа сметам дека оваа Влада на господинот Зоран Заев ќе се одважат и ќе распишат предвремени избори на кои што ВМРО-ДПМНЕ според анкетите сметаме дека ќе победи на овие избори и ќе ја отпочне обновата на Република Македонија, подвлече Трајановски.

Славевски од Петровец:Владата на Заев предводена од СДСМ и ДУИ ја прогласија 2019 година за економска, а не гледаме никаков напредок

Денеска сме во Општина Петровец, на високо ниво од раководството на партијата ВМРО-ДПМНЕ и од Општинскиот Комитет тука на средби со граѓаните за завршната фаза за подготовка на програмата за следните предвремени парламентарни избори, што ја подготвува партијата ВМРО-ДПМНЕ.

Традиција е партијата досегашните програми во изминатите 20 години да ги подготвувала во соработка со граѓаните. Секако собираме идеи кои подоцна ќе бидат разработени од нашите експертски тимови, од комисиите во една конзистентна програма која што ќе понуди одговор на горливите прашања во Република Македонија, кои што како што гледаме не се решаваат.

Сведоци сме на тоа дека Владата на Заев предводена од СДСМ и ДУИ вети многу, не реализира речиси ништо. Ја прогласија 2019 година сосема на крајот за економска, а не гледаме никаков напредок.

Досега фокусот беше ставен единствено само на промена на името и договор со Бугарија. А, гледаме кои се да речеме резултатите од тоа, речиси и да не ги гледаме.

Членството во НАТО и во ЕУ се уште изгледа како далечна перспектива и секако ние работиме нели тоа да се случи што побрзо, но свесни сме дека проблемите на граѓаните не се решаваат автоматски со евентуалното членство во НАТО. Еве погледнете го примерот на соседна Албанија, таа е членка на НАТО веќе повеќе години но има огромни проблеми, нели со кои што се соочуваат нивните граѓани.

Значи само да заклучам, ние ги цениме идеите на граѓаните и ќе се потрудиме да најдеме решение за секој нивен проблем.

Стоилковски: Дали и шведската компанија е под притисок за рекет?

Словенечката „Нова 24“ ТВ, потенцира дека реномираната шведска здравствена компанија која и покрај лагите на Ден Дончев и на Венко Филипче влезе во Македонија, сега е под постојан притисок за изнуда од страна на државата откако е влезена во македонската компанија „Диамед“. И двајцата и Дончев и Филипче се уште се функционери! Заев, Русковска, дали ова е потврда за месечните транши кои што завршувале кај благајник во струмичко?!

Дали некој ќе одговори дали Заев, или пак можеби Русковска, дали е вистина дека шведската компанија е под притисок за рекет, како продолжение на случајот „Рекет 2“?

Почитувани,

Зоран Заев знаел за „Рекет 2“ на Дончев и на Филипче но не го пријавил кај Русковска, сега има кривична против Ден Дончев, против Филипче која што се прошири, и со кривична против Кичеец. Ама Заев се уште ги чува Ден Дончев и Венко Филипче на своите функции. Русковска која што го води случајот, се уште не побарала овие двајца функционери, високи функционери, како директор на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, и како министер за здравство во Владата на Република Македонија да бидат отстранети од своите позиции за може да има вистинска истрага за „Рекет 2“, притоа да не вршат притисок врз сведоци или пак да менуваат докази. Или пак можеби да побегнат.

Почитувани,

Странски инвеститор, светски гигант е под притисок за рекет, ама Дончев и Филипче се уште се функционери!

Почитувани,

„Рекет 2“ се крие и октоподот на власт смета дека ќе помине неказнето и без голема помпа во јавноста. Според проширена Кривична пријава, Ден Дончев Директор на ФЗОМ добро се знаел и ги користел услугите на Кичеец. Преку него барал да биде сопрена продажбата на приватната компанија и да се сопре влез на светски здравствен гигант во Македонија, во спротивно Кичеец во име на Ден Дончев барал половина од парите од продажбата.

Поранешната сопственичка на продадената „Диамед“, Вера Иванова, тврди дека еден ден пред продажбата на компанијата на Швеѓаните, имала средба по барање на Зоран Милески Кичеец, на која тој, во името на Ден Дончев, од неа побарал половина од парите од продажбата.

Епа Ден Дончев, дали сега ќе свикаш прес и ќе тврдиш дека го знаеш Кичеец „Од телевизија ли“,„од Град ли“ и дека си немал контакти и соработка со него?

Иванова која поднесе кривична пријава против Ден Дончев и Венко Филипче, а сега и против Кичеец, вели дека и било кажано дека ако веќе била продадена компанијата и нема враќање назад, да им отстапи половина од парите од продажбата, или цитирам „во спротивно ќе ми ги пуштат ОЈО и Финансиска полиција и ќе ми ги земат сите пари од продажбата. Јас одговорив дека не доаѓа предвид ниту една варијанта, а подоцна од медиумите дознав дека почнале истрага против мене“ – сведочи Вера Иванова.

Почитувани,

Словенечки медиум, чиј што новинар ја објавува приказната тврди за постоење докази дека Кичеец присуствувал на најмалку три состаноци во канцеларијата на Ден Дончев. Зоране Заев, Ден Дончев пуштил абер дека ако не добие пари ќе има истрага и ден потоа започнува истрага против компанијата која сега е продадена. Уште ли ќе го чуваш Ден Дончев, уште ли ќе го чуваш Венко Филипче до тебе?

Словенечките медиуми, покрај претходно германските медиуми, претходно и италијанските медиуми пишуваат за министерско – обвинителската спрегата во октоподот на власт во Република Македонија, и смета дека е спорно токму тоа што предметот за „Рекет 2“ ѝ е доделен на Русковска, за која се вели во словенечките медиуми дека е „позната по контроверзните одлуки на штета на опозицијата и во корист на македонската влада. Благодарение на неа, членовите на македонската влада се практично недопирливи за судовите“ – пишуваат словенечки медиуми.

Почитувани,

„Рекет 2“ не смее да помине неказнето. „Рекет 2“ е огромен скандал кој што се проширува, е скандал кој што ги надминува границите на Република Македонија. „Рекет 2“ е огромен скандал кој што власта и октоподот се обидуваат да го прикријат, но за него ќе се одговара. Одговорност ќе има!

Арсовски: Фирмата „Пауер АД“ во која косопственици биле Заеви преку фирмата „Еленица“ добила грант од Фондот за криминални иновации

 

Република Македонија блеска само по скандалите на СДСМ. Блеска криминалот, блеска корупцијата и блеска испумпувањето на парите на граѓаните во фирмите на функционерите на СДСМ и власта.

Скандал до скандал секој ден. Фирмата „Пауер АД“ во која до 7 август 2018 косопственици биле Заеви преку фирмата „Еленица“ која што иста е во нивна сопственост добила грант од Фондот за криминални иновации стотици илјади евра. Нормално, од Фондот молчат и не кажаа на нашето прашање, не одговорија колку точно пари добила фирмата и за каков проект. Молкот е потврден одговор дека се испумпани пари на граѓаните кај блиски луѓе на Зоран Заев.

Сега фирмата со цел назив кој што беше нормално и скриен претходно „ПАУЕРАД ИНТ“ ДООЕЛ Струмица се води на име на Митко Христов кој до лани бил косопственик на Заеви и основач на истата фирма. А, како нејзин промотор се јавува синот на Митко Христов, Петар Христов.

Затоа, еве ние ќе и соопштиме на јавноста, фирмата „Пауер АД ИНТ“ од Струмица во која косопственици беа Заеви со „Еленица“ преку Фондот за криминални иновации земале 13.588.652 денари или во евра за да појасно им биде на граѓаните 220.465 евра. Замислете, проектот што чини 220.000 евра е „Иновативен начин на рекламирање, моделот предвидува заработка и за возачите и за оние кои што се рекламираат“.

Што е тука симптоматично и зошто одговорност има и Зоран Заев и фамилијата Заеви?

Фирмата е отворена на 9 февруари 2018 година.

Повикот за аплицирање за грантот е објавен на 24 април 2018 година, после само два месеци откако е основана фирмата од Заеви и Митко Христов.

Јавниот повик трае до 11 јуни 2018 година до полноќ. Тоа е оној рок кога може да аплицираат сите фирми за одредени проекти. Затоа им бил подготвен проектот и истава фирма „Пауер АД“, во која дотогаш биле и сопственици Заеви преку „Еленица“ го поднесуваат проектот за рекламирање на фирми преку автомобили.

Заеви со „Еленица“ излегуваат од фирмата и му ја оставаат само на Митко Христов да биде сопственик на 7 август 2018 година, тоа е откако излезе скандалот со криминалните иновации, со испумпувањето на пари во ек на најголемиот скандал додека се случуваше „Еленица“ и Заеви излегуваат од сопственоста од фирмата на „Пауер АД“ која што добила 220.000 евра.

Дополнително, прашуваме дали ќе поднесе одговорност Фондот за иновации и директорот Јован за овој случај и дали се води истрага за овој сомнително доделен грант?

Заев лажеше јавно дека неговите фирми не конкурирале на повиците за субвенционирање. Еве гледаме доказ дека лажат. А нормално, кој лаже тој и краде.

Смешно е дека се работи само за една изработена мобилна апликација, за која наредните денови ќе обзнаниме нови детали, и преку овој проект испумпани се над 220.000 евра пари од граѓаните, пари наменети и планирани за семејството Заеви.

Дополнително, фирмата „Пауер АД“ и нејзиниот промотер Петар Христов, кој е син на сопственикот фино е на јавноста да и појасни околу потеклото на неговиот имот и дали можеби со парите од Фондот за криминални иновации си купил Порше Панамера, автомобил кој чини стотина илјади евра?

Почитувани,

Ова е начинот на работење на СДСМ. Помина и една година, и сеуште испливуваат фекалии од криминалните иновации и вистината излегува на виделина. Вистината е дека единствено тој грант, односно тој цел проект од 10 ипол милиони евра бил со намена да се испумпаат парите на граѓаните и да отидат во џебовите на функционерите на СДСМ.

Впрочем, чудно би било преку Фондот за криминални иновации да се обидат да испумпаат и да украдат пари Анѓушев, Локвенец, Цветанка Ласкова и многу други функционери на СДСМ, а Зоран Заев во такво друштво ништо да не чепне од народните пари. Би било многу чудно, но се покажа дека и он имал намера да се офајди и можеби се офајдил.

Со криминалци држава не бива. Еден ден мора да се сноси одговорност за се што се случува во државата, и за секој еден денар што е испумпан од парите на граѓаните односно од државната каса.

Попова: Шилегов да одговори, дали зад продажбата на градската куќа по багателна цена се кријат провизии и однапред се знае купувачот

Зад скандалот со продажбата на градската куќа од страна на Шилегов стои сомнеж за криминал, криминални интереси и провизии.
Неговите тврдења со кој тој ја штити оваа криминогена бонбона бизнис се лажни, небулозни, плитки и површни.
Ако Градската куќа е како што вели Шилегов е на несоодветен простор, тогаш зошто тој како градоначалник вложи 3 милиони евра за нејзино
финализирање, инвестирајќи во проект кој за него е промашен, освен ако не сака да почасти некој купувач со ваков капитален објект за Скопје.
Дали со ваквите критики ток свесно не сака да ја бутне цената за зградата која сега ја продава под нејзината реална вредност.

Дали обвинувањата на Шилегов дека градската куќа е претесна, не е поради фактот што само на последните две седници на совет далеку од очите ја
јавноста протурка 423 партиски вработувања, во Водовод, ЈСП, од кој 186 вработувања на партиски војници директно во администрацијата на градот
Скопје?
Крими Шилегов треба да одговори на неколку основни прашања: зошто новата градска куќа ја продава по цена далеку од нејзината вредност, и зошто
новиот купувач го части со гратис комуналии, и бесплатно државно земјиште кои градот Скопје го обезбеди за оваа зграда?

Дали однапред се знае кој ќе ја купи градската куќа, и дали во прашање се провизии кои ќе легнат на нечија сметка за ваквиот бонбона бизнис?
Дали е точно дека Шилегов таксал зграда стара неколку децении која се наоѓа пред Градскиот трговски центар, во замена на новата изградена градска
куќа?
2 години крадоначалнил Шилегов, 2 години лаги, криминал и неработа.