Имате портокали кои ви седат и скапуваат по дома? Направете го овој вкусен десерт за минута со малку состојки!

Дали имате портокали кои ви седат по дома? Направете го овој вкусен десерт за една минута со неколку состојки! Со сок од портокал можете да го направите овој вкусен десерт, брз и лесен десерт кој секој може да го направи. Подобро од слатко купени од продавница ќе уживаат сите! Само 3 состојки и неколку минути работа, резултатот ќе ве воодушеви! Состојки за рецептот:

240 ml (1 чаша) сок од портокал

Кора од 1 портокал

200 гр (1 чаша) шеќер 120 g

(3/4 чаша) пченкарен скроб

Прстофат сол

½ лажичка (10 g) путер

КУЧЕ ОД ЦЕНТАР ЗА ПОСВОЈУВАЊЕ ГО МЕСТИ СВОЈОТ КРЕВЕТ ЗА ДА ПОКАЖЕ ДЕКА Е ДОБРО МОМЧЕ

Раш Пит Булот беше преплашено мало животно кога го донесоа во Центарот за посвојување на миленичиња SICSA во Охајо. Целиот живот беше бездомник, но беше толку кроток и полн со љубов што волонтерите во центарот се надеваа дека наскоро ќе му најдат топол дом и семејство.

Но, секој потенцијален посвојувач што го посетил Раш се повлекувал откако ке видеа дека е Пит Бул, раса која неправедно е опишана како „агресивна и жестока“. Кога Раш видел дека секое куче во засолништето си наоѓа дом едно по едно, продолжил да се прашува зошто никој не го избира.

Еден ден, волонтерите биле сведоци како Раш упорно си го мести својот кревет пред да почне посетата. Тие го снимија Раш како ја користи својата устата за да го држи ќебето и внимателно да го витка околу сите агли. Кутрото куче само сакало да изгледа како добро момче пред секојдневните посети на посвоителите во Центарот за посвојување!

Додека Раш го прави својот секојдневен ритуал со поставувањето на неговиот кревет, засолништето знае дека треба да му помогне за неговите очајни молби да стигнат до повеќе луѓе. Тие го споделија ова видео на Фејсбук, каде искреноста на Раш го привлече вниманието на многу љубители на животни. Да ја споделиме и ние приказната на Раш и да му помогнеме да најде си најде постојан дом!

Најновата информација е дека благодарение на нешето видео Раш си најде ново семејство. Тажното лице на Раш исчезна за момент кога се влезе во новиот дом за да го прифати новиот живот како сакано момче!

Лара Иванова: Ако ме поддржи публиката, ќе се пее на македонски јазик пред светот и Европа

Лара Иванова изненади со уникатен пристап со дури две јазични верзии на својата нова песна, со којашто моментално се натпреварува во изборот за македонски претставник на Евровизија 2022.

Песната е насловена како „Цвеќе на тагата“ (“Flower of Sorrow”), а за која вчера неочекувано и како изненадување за сите, таа објави lyrics-видео на македонската верзија на песната на својот YouTube канал:

Лара изјави јасен личен став и желба, доколку ја добие довербата на публиката на Конкурсот за избор на македонски претставник и песна што ќе нè претставува на Евровизија оваа година. Пеењето на свој мајчин јазик Лара го согледува како многу подобра опција од пеење на странски јазик, посебно кога станува збор за пеење на Евровизија и претставување на својата земја и култура.

„Јас умеам да пеам и на двата јазици, но сепак мајчиниот јазик ѝ дава душа на нашата музика. Моќната нежност на една музичка изведба е целосен круг на автентична интерпретација на една песна, посебно балада каква што е „Цвеќе на тагата. Со македонската, којашто е всушност оригиналната верзија на песната, сакав да покажам дека може да се пее и на повеќе од еден јазик. Ако публиката ми ја даде поддршката и довербата преку глас на платформата на МТВ, по шест години по настапот на Калиопи на Евровизија, лично имам желба да го продолжам паузираниот тренд и да запеам повторно на македонски јазик пред цел свет и Европа, без разлика дали во склоп на целата песна или во комбинирана верзија,“ изјави Лара. 

Продолжува навивачката зимска атмосфера пред Ист Гејт Мол

Овие денови, навивачката еуфорија на фановите и вљубениците во ракометот се најголемата поддршка на македонските ракометари на Европското Првенство во ракомет 2022 во Унгарија и Словачка (Men’s EHF EURO 2022).

Пред Ист Гејт Мол посетителите на молот и фановите на македонската репрезентација, пред најголемиот ЛЕД екран, во навивачка зимска атмосфера деновиве му пркосеа на студот со развиорените знамиња, уживајќи во топлите и вкусни закуски заедно со своите пријатели и семејства.

Вечерва, 17.01.2022 (понеделник), фановите повторно ќе ја дадат својата поддршка со навивачки песни и еуфорија, навивајќи за време на следниот дуел на македонските ракометари на европското првенство со репрезентацијата на Данска, во спортската навивачка зимска зона пред Ист Гејт Мол, со почеток во 20:30 часот.

До 30.01.2022, сите фанови и љубители на ракометот имаат и единствена шанса да бидат дел од забавната спортска активност на Спорт Вижн и Интерспорт во Ист Гејт Мол, „Дај гол и добиј попуст“.

Посетителите на најголемиот шопинг центар во регионот покрај безбеден и комфорен шопинг низ пространите коридори и забавни содржини во Ист Гејт Мол, до 30.01.2022 можат да уживаат и во програмата во живо на Спортско Радио

„Само сврти се“ – Балада со темел од емоции и уметност на Лара Иванова и

Панче Касапски

Во преостанатите денови од последниот месец од годината, македонската
музичка сцена на крајот на 2021ва, започнува да добива сè пооригинален лик и форма.
Пејачката Лара Иванова заедно со пејачот и композитор, Панче Касапски за своите фанови го
подготвија видео записот на новата песна, „Само сврти се“, автентична и модерна поп-балада со
изразен бит, чиј темел се емоциите и уметноста.
Во видео спотот Лара е претставена како сликар, — мотив, кој што е целосно нејзина идеја како
начин за визуелизирање на тематиката на песната, а драматичноста на испеаните стихови е
преточена во секој кадар од новото видео.
Зад првиот дует на Лара и Панче стои квалитетен и искусен тим. Музиката и аранжманот се на
Панче Касапски, миксот и мастерингот се снимени во студиото на Лазар Цветкоски, а текстот е на
Робин Зимбаков. Режисерската палка на видео записот му припаѓа на Ѓорги Вацев, а уникатното
сценарио за видеото се должи на креативноста на целиот тим.
„Навистина сум пресреќна што сум дел од овој проект заедно со Панче и многу талентирани лица
од музичката индустрија, кои се заслужни за мојата нова омилена песна. Како мој прв дует со
македонски артист, моите очекувања се дефинитивно надминати, а снимањето на песната во
студиото на Лазар Цветкоски секако делумно допринесе за истото. Со помош на музиката и
желбата да креираме нешто сосема поинакво и оригинално, и со моќните стихови, кои што Робин
Зимбаков совршено ги вклопи во оваа песна и кои што пренесуваат автентична емоција, –
заеднички успеавме да создадеме оригинално уметничко дело. Видеото изобилува со црно-бел
приказ, но вистинскиот колорит на песната се чувствува во самата мелодија и во мојата и
изведбата на Панче, — нешто кое Ѓорги Вацев умешно успеа да го долови. Спотот е снимен во
Музејот на Град Битола, можност за која што сум многу благодарна, како на институцијата, така и
на Битолчани,“ изјави Лара.
Името на песната „Само сврти се“ само по себе е доволен повик очите на јавноста и фановите да
се свртени кон новиот видео запис и да уживаат во ова ново музичко дело за време на
празниците.
„Да се соработува за прв пат, со вокал и музички талент каков што е Лара, е вистинско задоволство
и привилегија. Секако истото важи и за легендарниот тим, кој што е и повеќе од заслужен за
реализирање на овој дует и видео спот, а за кој што ми е искрено драго што сум дел и како
композитор. Како пејачи, со Лара совршено се надополнуваме во „Само сврти се“ и емоциите, кои
што ги пренесуваме низ песната, се целосно доловени и евидентни во секој испеан стих,“ изјави
Панче.
Стајлингот на пејачите во видеото за „Само сврти се“ се должи на Викторија Бурсак со креирање

Снежно а капела изненадување од Sarah Mace & The Christmas Girls

Освен како сезона на споделување убави нешта и зближување со најблиските, зимскиот период е познат и како време за уживање во звуците на најубавите празнични евергрини, достапни низ целиот свет со илјадници изведби во различни стилови и јазични верзии од голем број на пејачи и музичари.

Сара Мејс, заедно со Полина Тасева, Калина Велковска, Теа Богатинова и Емилија Колоска, на прагот од 2022ра година, на македонската јавност ѝ подготвија вистинско празнично музичко изненадување.

Новата изведба на познатата „Santa Claus is coming to town“, во оригинална а капела преработка, е дел од новогодишниот проект на Sarah Mace & the Christmas Girls, насловен како „A Cappella Christmas Carols“.
Аранжманот е на Теа Богатинова, песната е снимена во студиото „Алшар“, а видео записот е снимен за време на снимањето на албумот, кој што брои вкупно 8 песни. Истите ќе бидат откриени до крајот на оваа година и дополнително ќе ги разубават празниците на сите генерации.

Модна ревија со празничен гламур во Ист Гејт Мол

Вчера (16.12.2021) во склоп на Модната Авенија во Ист Гејт Мол, се оддржа несекојдневна модна ревија во празнично издание.

На црвениот тепих внимателно се следеа модните комбинации, како стилски микс од гламурозни парчиња облека, обувки, накит и дополнителни аксесоари од голем број брендови, достапни во продавниците во Ист Гејт Мол, како Gabbiacci, Giotelli, Kiğılı, Liu Jo, Patrizia Pepe, Twinset, Versace Jeans Couture, А|X Armani Exchange, Mango, Dan John, Miss Sixty, Just Cavalli, Balmain, Bella, Sigma, Dioptra Optics, Samsonite, Parfois, Mohito, Linea, La Modella, Karl Lagerfeld, Red Valentino, Hugo Boss, Orsay, Mond, Zen Diamond, Rebecca, и многу други.

Модните комбинации беа вистински движечки празничен декор, кои што му дадоа уникатен шарм на настанот. Истите воедно беа и инспирација за присутните за нови и оригинални идеи за како да се збогати и освежи личниот моден стил за време на празниците или пак што може да ги исполни спакуваните кутии со подароци под елката оваа сезона.

Гостите имаа единствена шанса да уживаат и да ја разгледаат и специјалната селекција на изложени модни парчиња од брендовите bWatch, Bark, Duki Daso, Zen Diamond, Mond, Armani, Orsay, XYZ и други, а Лазар Винарија, Fabu Spot, Giotelli, Duki Daso и Vichy приредија изненадување за секој гостин на ревијата.

Трговскиот центар за овој викенд најавува богата новогодишна програма, во која на 18.12.2021 (сабота) со почеток во 13:00 часот на 1 кат до празничната Верверичка, започнува детска програма со магионичарски трикови, а во која ќе настапат и дечињата од детскиот фестивал „Поточиња“ заедно со познатата маскота Поки, а свои настапи ќе имаат и трите танцови студија Eat the Beat, Аqua Dance Club и Еурека. На настанот најмалите посетители ќе ги очекува вистинско музичко изненадување и празнични подароци, а по завршување на истиот присутните дечиња ќе имаат можност да се упатат кон боење на лампиони и китење на елка во Entertainer/ELC.

Во 16:00 часот истиот ден, програмата продолжува со настан во организација на Europe House во склоп на изложбата „Изгледаш прекрасно денес“.

Во недела (19.12.2021), се очекува настапот на Полифонија (детски хор) со почеток во 12:00 часот, а во 14:00 часот започнува ексклузивниот „Unveiling THE BMW iXMas Surprise“ настан во Ист Гејт Мол.

На 23.12.2021 (четврток), ќе бидат претставени голем број на празнични вкусови и рецепти на настанот „Christmas Cooking with Branko by Vitaminka & East Gate Mall“, со почеток во 17:00 часот.

Сите вљубеници на добра храна и вино од 23.-25.12.2021 ќе можат да бидат дел и од „Wine & Dine Фестивал“, а на 24.12.2021 се очекува и „White Night Shopping“ за сите фанови на добриот шопинг.

Посетителите исто така ќе имаат можност да се информираат за голем број светски дестинации на „Регионалниот Саем за туризам“, кој што ќе трае од 17.-18.12.2021, а љубителите на пишаниот збор ќе можат да уживаат во Саемот на Книга од 27.-31.12.2021 во Ист Гејт Мол.

Ти си центар.

Жирито го прекина нејзиниот настап бидејќи мислеа дека таа не пее – Кога музиката престана, тие останаа без текст!

Аида Николајчук се пријави за украинската верзија на шоуто „Х фактор“.

Таа излезе на сцената и и беа поставени стандардни прашања, а потоа беше време да го покаже своето пеење. Музиката започна, а Аида ги маѓепса сите со својот уникатен глас.

Се чинеше толку професионално што тие помислија дека тоа воопшто не е нејзино пеење, но беше претходно снимено и обработено. Тие ја замолија да пее без музика и останаа без текст

Како да си направите клима уред сами

Во денешно време кога деновите се жешки, а имаме на располагање се што ни е потребно, за еден ваков експеримент се што ни е потребно е малку време, и желба за да го оствариме овој експеримент.