Месец: м.г

Стоилковски:Спасовски не смее повеќе да се крие, мора да има одговорност за криењето на фактите за пукањето во Чаир

Почитувани, мина уште еден тажен и срамен ден за Македоднија со МВР под Оливер Спасовски. Ден во молк и ден во криење на одговори и факти, дали Ариф Асани, втор…

Ефтимов: ВМРО-ДПМНЕ ќе поддржи измени кои се однесуваат за „недела неработен ден“, но не и за другите шверцерски решенија

Денес, на Комисијата за труд и социјална политика, се наоѓа Законот за изменување и дополнување на Законот за работните односи, поднесен од група пратеници од парламентарното мнозинство. Се работи за…

Мицевски: Поднесовме интерпелација за Џафери, ги повикуваме сите пратеници да ги стават на страна партиските договори и заедно да застанеме во одбрана на човековите права и работата на Собранието

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“, денес, официјално ја поднесе Интерпелацијата за работата на Претседателот на Собранието, Талат Џафери. Оваа интерпелација е резултат на хаосот кој то…

Арсовски: Граѓаните ќе плаќаат поскапа струја за да има пари за криминалот на СДСМ

СДСМ и лично оваа влада предводена од СДСМ, изминативе неколку години ја креираше најголемата енергетска криза во Република Македонија.  И нормално од СДСМ, сите можеме да чуеме како велат дека…

Стојаноска: Поради нестручно и несовесно работење и претседавање со македонското Собрание, ВМРО-ДПМНЕ утре ќе ја поднесе формално интерпелацијата за Талат Џафери

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата во текот на утрешниот ден ќе ја поднесат  формално интерпелацијата за Талат Џафери, претседател на Собранието на Република Македонија.Целокупната македонска јавност изминатиов период беше сведок на целосното…

Јовчески: Во Прилеп се асфалтираат улици, се реконструира старата водоводна мрежа се со цел градот да биде поубав и попристапен

Денес во присуство на потпретседателот на партијата, Александар Николоски направивме увид на тековните активности од кој што денеска можеме со гордост да се пофалиме дека имаме еден зафат на асфалтирање…

Николоски: Доколку власта на СДСМ итно не ги исплати субвенциите на тутунарите ќе ги предводиме протестите на тутунарите

Денеска сме во посета на општина Прилеп како што веќе кажа градоначалникот започнува една голема инвестициска активност преку рехабилитација на улици, изградба на нови, изградба и рехабилитација на водоводни системи…

Стефковски:Во Гази Баба се работи на секоја област, се асфалтираат улици, се инвестира во комуналната инфраструктура, се градат спортски сали и детска градинка

Денес започнуваме со еден голем проект за асфалтирање на над 30 локални улица во општина Гази Баба. Во буџетот на општина Гази Баба за 2022 година имаме определено 50 милиони…

Мицкоски: Промените се чувствуваат во Гази Баба, ако власта не се издигне над корумпираните интереси, Општината ќе ги изгради градинките и со свои средства ќе го плати лиценцираниот воспитувачки кадар

Најпрвин еве благодарност од мене до Боби, до градоначалникот на Гази Баба, што ја имам таа можност денеска да бидам овде, да видам од лице место како се реализира ветеното…

Мицевски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат Интерпелација на Претседателот на Собранието Талат Џафери. По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала…

Арсовски: Кога ќе приложат писмен доказ од Влада дека службениците не патувале како новинари?

Трет ден Владата на СДСМ молчи за екскурзиите на шестте владини службеници кои биле во Софија, најверојатно запишани како новинари. Шест службеници на чело со директорот на СОЗР, Пеце Мирчевски,…

Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

Поминаа повеќе од десет дена, а Претседателот на Собранието Талат Џафери, не само што не се извини за неговото безобразно однесување спрема вработените во собраниската служба туку се однесува како…