Месец: м.г

Стојаноски: ВМРО-ДПМНЕ предлага закон за намалување на акцизата на нафта за 50%, и намалување ДДВ за храна и топлинска енергија од 5% на 0%

Пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ и Коалицијата за обнова на Македонија, денес до Собранието на Република Македонија ќе достави два исклучително битни предлог закони. Со првиот предлог закон бараме…

Почнуваат преговорите меѓу Москва и Киев – двете делегации се сретнаа во Белорусија

Во Белорусија започнаа преговорите меѓу руската и украинската делегација. Средбата на двете делегации се одржува во близина на реката Припјат на украинско-белоруската граница. Според агенцијата UNIAN, во украинската делегација се…

СКАНДАЛ: Директорка на ЈП од СДСМ распишала тендер за мала хидроцентрала среде избори, единствен понудувач и добитник е директорот на ТЕЦ Неготино од СДСМ

Денеска ќе отворам еден скандал, една афера, за тоа како се злоупотребувани позиции од истакнати функционери од СДСМ од Неготино, за вонправно да се стекнат со имотноправна корист! И тоа…

Се обрати украинската амбасадорка во Македонија: Ова лудило треба да запре, потребна ни е реална помош

Целиот свет е во шок од руското лудило. Рускиот режим е признат како најголема закана за безбедноста. Русија има една од најголемите армии во светот, а Украина најдобрата. Никој толку…

За ВМРО-ДПМНЕ територијалниот суверенитет,интегритет и независност на Украина се фундаментално важни

Уште еднаш го повторуваме ставот дека, за ВМРО-ДПМНЕ, почитувањето на нормите на меѓународното право чиј носечки дел се територијалниот суверенитет, интегритет и независност на Украина се фундаментално важни

Ивановски: Осма година автопатот Кичево – Охрид се уште незавршен, пробиени се сите рокови, а СДСМ ја зголеми неговата цена за 150 милиони евра

На денешен пред 8 години, во 2014та, кај селото Извор, Кичевско,  започнува изградбата на автопатот Кичево до Охрид. Автопат долг 57км со вредност од 375 милиони евра во тоа време.…

Ковачки: Ковачевски да прифати гаранции за јазикот и историјата

Во преговорите со Бугарија, не смее да биде оспорена македонската национална посебност, ниту пак засебноста на македонскиот јазик. Имаме информации дека дејствијата на Ковачевски во процесот на преговори се многу…

Трајкоска Стаменкоска: СДСМ не сака зголемување на платите на просветните работници, туку само груба партизација на образованието

На лицемерието во СДСМ му нема крај. СДСМ не сака зголемување на платите на просветните работници, туку само груба партизација на образованието. Насилничкото и шверцерското носење на законот со кој…

Мицевски: Поднесовме барање до Џафери за свикување на седница на Комисија за прашања и избори и именувања и веднаш да се изберат уставни судии

Денес, како пратеници од повеќе политички партии во Собранието на Република Македонија започнуваме постапка и поднесуваме барање до претседателот на Собранието за свикување на седница на Комисијата за прашања и…