Месец: м.г

Стоилковски: СДСМ/ДУИ планираат долга и тешка енергетска криза?

Блокирање на патни правци и делници; Воспоставување нов режим на движење; Блокада на простор; Воспоставување на контролни пунктови; Пребарување и претрес на терен; Следење на социјални мрежи… и така натаму…

Митева: СДСМ и ДУИ да понесат одговорност наместо да ги штитат фирмите

Продолжуваме јавно да бараме одговори од власта која за автобуската несреќа во која 45 наши сограѓани ги загубија своите животи се уште нема никаква одговорност. Повторно ги слушаме старите добро…

Митева: Власта мора да даде одговори и да понесе одговорност за автобуската несреќа

За автобуската несреќа во која загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема одговори, а секојдневно се појавуваат нови дилеми. Јавноста се уште нема добиено одговори на прашањата кои се од…

Стоилковски: СДСМ/ДУИ подготвени за рестрикции и ценовен шок за струјата

Во рака држам владин документ којшто покажува дека состојбата со енергетската и финансиската криза е катастрофална и е далеку од справување и надминување на состојбите. За разлика од лажните тонови…

Жирито го прекина нејзиниот настап бидејќи мислеа дека таа не пее – Кога музиката престана, тие останаа без текст!

Аида Николајчук се пријави за украинската верзија на шоуто „Х фактор“. Таа излезе на сцената и и беа поставени стандардни прашања, а потоа беше време да го покаже своето пеење.…

Владев: Реконструкција на речното корито на Горобинска река во Свети Николе, работиме и на проекти со Светска банка

Она што го ветивме во предизборниот период за време на кампањата на локалните избори, веќе веднаш почнуваме да го реализираме. Денеска го започнуваме проектот реконструкција на речното корито на Горобинска…

Мицкоски: Промените се случуваат во општините каде ВМРО-ДПМНЕ управува, на народот му е преку глава од политиканство

Продолжуваме низ Македонија, онаму каде што сме ветувале да испорачаме тоа што сме го ветиле.  Во Свети Николе градоначалникот Дејан Владев, беше прилично исцрпен и даде силна, јавна презентација на…

Митева: Трагедијата го покажа нефункционалниот систем, дали власта го штити Беса Транс?

Поминуваат деновите од автобуската несреќа во која загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема одговори, а за понесување одговорност не ни размислуваат. Институциите под раководство на власта доколку знаеле овозможиле,…

Ристески: Нема да дозволиме власта да продолжи да ужива во комфор и црвени теписи, а земјоделецот да се дави во пот и солзи

Земјоделците повторно ќе бидат на удар и во 2022 година. Во најважниот програмски документ, предлог на буџет за 2022 година, кој го предлага владата, земјоделците повторно се понижени.                   Имено,…

Ковачки: Заев си оди, заевизмот останува, СДСМ нема да избере лидер, туку заштитник на криминалот на Заеви и продолжување на заевизмот

Заев си оди, т.н. заевизам останува, СДСМ нема да избере лидер, туку заштитник на криминалот на Заеви и продолжување на заевизмот. Синоќа СДСМ приреди театар, со кој зад завесите се…

Лефков: Пет дена власта бега од одговори и одговорност за низа пропусти на системот, неопходни се итни мерки

Пет дена од катастрофата со автобусот на Беса Транс во кој загинаа 45 граѓани на Македонија, власта нема конкретни одговори, а камо ли пак одговорност. Власта не кажува како е…