Месец: м.г

Кирков: Катастрофални услови во зоолошката градина во Битола

Власта се однесува нехумано со животните. Спротивно на Законот за заштита и благосостојба на животните, животни се измачуваат и живеат во нехумани услови во државни установи, изјави на денешната прес-конференција,…

Мицкоски: Со Фондацијата „Конрад Аденауер“ работиме на идните политики и пренесуваме искуства на членовите на ВМРО-ДПМНЕ

Членови на извршниот комитет на партијата, членови на останатите структури на ВМРО-ДПМНЕ заедно со фондацијата Конрад Аденауер овие два дена ќе разговараат за предизвиците кој што се пред нас после…

Арсовски: Зоран Заев е еден истрошен и исплашен политичар кој треба да одговара за стореното

На вчерашниот ТВ дуел кај Зоран Заев се виде еден истрошен и исплашен политичар кој треба да одговара за стореното и знае дека ќе одговара. Вчера видовме блед и дезориентиран…

Томовски: Власта да одговори која фирма ќе го добие 19 милионскиот тендер во РЕК Битола

СДСМ забрзано турка криминал од 19 милиони евра во РЕК Битола, со тендерот за набавка на помошна механизација. Власта изврши низа законски прекршувања во постапката за јавна набавка за помошна…

Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Ситуацијата со корона вирусот му излегува од контрола на министерот за здравство, Венко Филипче. Наместо смирување на населението и превенција, Филипче со своите изјави создава само несигурност и паника меѓу…

Стојаноска: Владата неподготвена за корона, ниту реагира на високата цена на маските, ниту има капацитет за карантин

Почитувани, Корона вирусот стигна и во Македонија, а министерот за здравство Венко Филипче и владата на СДСМ покажаа неорганизираност и хаос. Изразуваме огромна загриженост поради слабиот капацитет за организација на…

Стојаноски: На Филипче му оди со тендерите, ама не и да ги заштити граѓаните од корона вирусот

Корона вирусот е за жал реалност и речиси е пред вратите на Република Македонија. Прашуваме зошто, наместо целата енергија на министерството за здравство и министерот Филипче да биде фокусирана кон…

Ѓорѓиевски: Заев е главата на октоподот, тој мора да падне, повик за марш во 18 часот пред ЈО

Зоран Заев три години владее криминално и деспотски во Република Македонија. Тој е главата на октоподот, кој штелува обвиненија, диктира пресуди и мести милионски тендери во исто време. Заев нарачува,…

Јанушев: Денес граѓаните видоа како Заев командува целокупниот правосуден систем

Продолжуваме со посетите за обнова на Македонија, денеска сме во посета на Кочани и кочанско. Ги посетивме населените места Тркање, Грдовци и Бели. Разговаравме со населението во овие села, и…

Мисајловски: Вистината излезе на виделина, Заев си договарал да биде деспот на Македонија

Денеска имавме убава можност да бидеме тука во Ѓорче Петров да разговараме со граѓаните да продолжиме со нашиот проект, нашиот концепт, а тоа е „Обнова на Македонија“. Разговараме за она…

Експлодира аудио бомба за мафијата:”Договорено е паѓаат случаите, Катица знае, Врховен суд ќе донесе одлука, без Заев не се може”

Пратеникот Антонио Милошоски денес од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ објави нова аудио бомба од која може да се слушне гласот на Зоран Заев кој целосно оркестрира со одлуките на Катица Јанева…

Арсовски: Шекеринска призна дека платиле многу повеќе, каде завршиле 250.000 евра?

Министерството за одбрана и Радмила Шекеринска не негираа дека ги преплатиле двете машини грејдери за сума повисока од 150% од нормалната, реагира портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. -Под изговор дека…