Месец: м.г

Владините мерки ги дискриминираат лекарите и специјализантите

И премиерот на Република Македонија, Зоран Заев и министерот за здравство Венко Филипче во ниту еден јавен настап на која ја третираат темата здравство не изоставуваат да ги споменат специјализантите…

ВМРО–ДПМНЕ се залага и ќе се залага за принципот – ПОЛИТИКАТА НАДВОР ОД СПОРТОТ

Владата на СДСМ како и во секоја област од општеството, така и во делот на спортот ништо нема реализирано на позитивно, напротив, сите реформи им се за уназадување на функционирањето…

Стоилковски:Симовски да одговори дали статистика лажира информаци?

Почитувани до ВМРО-ДПМНЕ постојано пристигнуваат индиции за злоупотреба на статистиката заради потребите на власта во заминување. Постојат сведочења за пиши-бриши економски показатели кои излегуваат од државната статистика, а по нарачка…

Шилегов крие колку до сега е потрошено за градба на градската куќа, не сака да се даде на увид на јавноста

Постапката по која се спроведува продажбата на градската куќа ги потврдува нашите сомневања дека зад нејзе се кријат можности за криминални интереси, и дека дефинитивно граѓаните на Скопје ќе бидат…

Стаменковска Стојковски: Граѓаните на Гази Баба не видоа ниту едно ветување од прeдизборната кампања на Борис Георгиевски

Изминува и втората година од мандатот на Борис Георгиевски како градоначалник на Гази Баба. Со секој поминат месец се зголемува бројот на неостварени ветувања од неговата предизборна програма.Граѓаните од Гази…

Арсовски: Ангеловска за само 3 месеци ја задолжи Република Македонија за нови 200 милиони евра

Денеска Нина Ангеловска и Зоран Заев во пресрет на изборите ќе не задолжат за нови 41 милион евра. Нина Ангеловска, министерката со ниту еден проект откако е министер, што е…

Златев: Спрегата на Јавното обвинителство и Јовевски со власта е очигледна и истата му дава порив за малтретирање на новинари

Утринава бев повикан во МВР по налог на Основното јавно обвинителство пред кое ја држам оваа прес-конференција, а бев повикан поради тоа што оваа година ја објавивме снимката од градоначалникот…

ВМРО-ДПМНЕ од денес со јавен повик за учество во изработката на Програмата на ВМРО-ДПМНЕ за предвремените парламентарни избори во 2020 година

Граѓаните се гневни и разочарани од оваа власт. Граѓаните едвај чекаат оваа расипничка и ненародна власт да замине за да си ја вратат државата и за да почне да се…

Заев и Нина Ангеловска утре ќе ја задолжат Република Македонија за нови 41 милион евра

Република Македонија во моментов ги доживува своите неславни мигови во економијата. Од врвот на листите за економија и бизнис каде што бевме пример за останатите држави, сега гледаме како тонеме…

Стојаноска: Власта на Заев во пресрет на изборите спроведува масовна партизација на администрацијата

Власта на Заев е во очај. Катастрофата која ја создадоа се обидуваат да ја покријат со класична предизборна корупција на гласачите. Тие сега на дело спроведуваат партизација на администрација на…