Месец: м.г

Инфантино го отвори ФИФА музејот

Претседателот на Светската фудбалска федерација Џани Инфантино во Цирих го отвори музејот на ФИФА. Тоа е првиот ангажман на Инфантино на функцијата, бидејќи во петокот беше избран за прв човек…

Германска инвестиција во Демир Хисар, нови 1.000 вработувања

Германската компанија од текстилната индустрија STS Textiles, денеска најави браунфилд инвестиција во Демир Хисар. Првичната инвестиција, во капацитетите на поранешна „Застава“ ќе изнесува 4 милиони евра и ќе отвори 150…

Најмалку 40 загинати во два напади на Ал Шабаб во Сомалија

Најмалку 40 лица загинаа вчера во два напади на исламистичката терористичка група Ал Шабаб во јужниот сомалиски град Бајдоа. Бомбаш-самоубиец се кренал во воздух во ресторан, а вториот напаѓач активирал…

Груевски: Граѓаните сакаат барањата да им бидат во Програмата на ВМРО-ДПМНЕ, бидејќи знаат дека ќе се остварат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со неколку партиски функционери денеска остварија средба со граѓаните од Чучер Сандево, ги посетија селата Бразда, Чучер Сандево, Мирковци и Кучевиште. Во директен контакт…