Месец: м.г

Чавков: Спасовски изврши сериозен упад и прекршување на законите на Македонија

Без никаква постапка и образложение, спротивно на законите, Спасовски демонстрираше политичко насилство врз професионалците во МВР и незаконски разреши петмина началници.Врз основа на член 48 став 3 од Законот за…

Потпишани 17 договори за финансирање иновативни проекти

Премиерот Никола Груевски денеска заедно со директорот на Фондот за иновации Јасмина Поповска, потпишаа договори со 17 претпријатија, кои беа избрани на вториот повик на Фондот.Станува збор за 10 иновативни…

Отворена Археолошката изложба 2015

Најзначајните артефакти кои се пронајдени при истражувањата на локалитетите се изложени во Археолошкиот музеј на Македонија. На деветтата по ред археолошка изложба од околу 20.000 наоди откриени годинава, изложени се…

Груевски: Ќе се отвора Универзитет за национална безбедност

Во состав на универзитетот, како што рече, ќе влезе Воената академија, но и некои други факултети и институти. Со отворањето на новиот универзитет, нагласи, ќе придонесе за зголемување на безбедноста…

Акција „Се грижиме“: УМС на ВМРО-ДПМНЕ им подари пакетчиња на децата од Домот „11 Октомври“

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш ги израдува дечињата од Домот за деца без родители „11 Октомври”. Тие денеска ги посетија штитениците, им подарија пригодни новогодишни подароци и…

НОВОГОДИШНИ БОИ: Избрани најубаво украсените куќа, тераса, кафуле и училиште во Скопје

За најубаво новогодишно украсен двор од индивидуална станбена куќа е избрана куќата на Матеа Трпеска, во населбата Водно. Најубаво украсена тераса е на Филип Нечевски во населбата Аеродром. Најубаво украсен…

Уште една македонска компанија влегува во слободните економски зони, ќе вработи 200 лица

Уште една македонска компанија влегува во слободните економски зони. По компанијата „Хајтек“, која својата одлука за инвестирање ја објави минатата недела, денеска по средбата со премиерот Никола Груевски и македонската…

Битола ќе добие топлификација

Уште едно верување на Владата на Република Македонија е остварено. Со потпишување на меѓувладиниот договор со Германија и финансискиот договор со германската развојна банка KFW, се обезбедени 39 милиони евра,…

Груевски им додели плакети на амбасадорите на спортот- Лазаров, Дончевски, Миленковски и Ибраими

Најуспешниот македонски ракометар Кирил Лазаров, поранешниот фудбалски селектор Андон Дончевски, еден од најдобрите македонски одбојкари Јошко Миленковски и фудбалерот Агим Ибраими се именувани за амбасадори на спортот на Република Македонија.…