„Црвените ѓаволи“со победа ја завршија сезоната во Премиер лигата

Последниот натпревар од Премиер лигата одигран синоќа меѓу Манчестер Јунајтед и Борнемут заврши со победа од 3:1 на „црвените ѓаволи“, кои со тоа го освоија 5.место на табелата со 66 бодови.Борнемут шампионатот го заврши на 16.место со 42 бода, а има четири порази на последните пет натпревари. Головите за Манчестер Јунајтед ги постигнаа: Вејн Руни во 43.минута, Маркус Рашфорд во 74 и Ешли Јанг во 87 минута. Голот за Борнемут беше автогол на Крис Смајлинг постигнат во судиското продолжение. Лестер ја освои титулата и заедно со Арсенал и Тотенхем ќе игра во Лигата на шампионите, Манчестер Сити ќе игра во квалификациите од Лигата на шампионите, додека во Лига Европа пласман обезбеди Манчестер Јунајтед, а во квалификациите од Лига Европа ќе игра Саутемптон. Лигата ја напуштаат: Њукасл, Норвич и Астон Вила.