Срушен рекордот на Мајкл Џордан

Кливленд предводен од неверојатниот Леброн Џејмс стигна до победа против Шарлот 118:105. Џејмс на оваа средба стигна до учинок од 41 поен, 10 скокови и 8 асистенции. „Кралот“ со ваквиот настап го собори рекордот на Мајкл Џордан.  На 866 натпревари на кои постигнувал повеќе од 10 поени.