Леонардо ди Каприо конечно доби Оскар

По пет номинации, Леонардо ди Каприо синоќа конечно ја доби престижната награда Оскар. На 88 церемонија на доделувањето на годишните награди на Академијата која се одржа во Лос Анџелес, 41 годишниот Ди Каприо конечно доби признание за улогата во филмот „Повратник“. Режисерот на Повратник, Алехандро Ињариту, ја освои престижната статуетка за најдобра режија, додека филмот Spotlight освои Оскар за најдобар филм. За најдобра главна актерка е прогласена Бри Ларсон, за нејзината улога во емотивниот филм “Соба”, а најдобро оригинално сценариоТом Макартни и Џош Сингер за “Спотлајт”. Оскар за најдобар анимиран филм доби филмот „Инсајд аут“, а признаени за најдобра песна доби “Writing’s On The Wall” од најновиот филм за Џејмс Бонд.