Вознијацки нема да настапи на Ролан Гарос

Данската тенисерка Каролина Вознијацки се повлече од Грен слемот Ролан Гарос кој во недела почнува во Париз.Таа има проблем со повреда на стапалото на десната нога веќе неколку недели и не е во можност да се подготви за силниот турнир.Вознијацки се повреди пред нецел месец за време на тренинг пред турнирот во Истанбул. Иако беше оптимист дека брзо ќе закрепне и ќе биде подготвена за Париз, не испадна така, бидејќи се покажа дека повредата е од посериозен карактер.Пропуштените турнири во Рим и во Мадрид ја чинеа пад на 34.место на ВТА ранг листата, а извесно е дека ја чека уште назадување по завршувањето на вториот Грен слем за оваа година